Spotrebná daň otvára cenové nožnice medzi lacnými a drahými cigaretami

Krátka správa:

NR SR bude na najbližšej schôdzi hlasovať o novele zákona o spotrebnej dani. Cigarety by mali zdražieť približne o 10%. Nárast cien bude najviditeľnejší pri najdrahších značkách. Zvyšuje sa totiž nielen fixná časť dane z 1,10 Sk/kus na 1,36 Sk/kus, ale aj percentuálna časť z 23 na 25% z ceny cigariet. Ďalej sa tak prehlbujú cenové nožnice v segmente – čím drahšie cigarety, tým vyšší bude nárast dane v absolútnych číslach.

Odborníci upozorňujú, že takáto politika do určitej miery popiera zmysel spotrebnej dane – obmedziť fajčenie. Výsledkom dlhodobého nerovnomerného cenového rastu je totiž presun fajčiarov k lacnejším značkám. Podľa štatistiky Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR boli v roku 2006 najpredávanejšie cigarety krabička za 50 Sk.

Šéf Centra kontroly tabaku a alkoholu na Úrade verejného zdravotníctva Róbert Ochaba tvrdí, že dane, ako nástroj na elimináciu fajčenia, zaberajú najmä na ľudí, ktorí nie sú veľmi závislí od nikotínu. Dodáva, že „najideálnejšie by bolo mať iba jednu cenu na všetky cigarety“, aj keď si uvedomuje, že to nie je reálne.

 Hovorca MF SR Miroslav Šmál odmieta myšlienku, že by daň mala byť tvorená s prihliadnutím na roztváranie cenových nožníc: „Snažili sme sa zvýšiť spotrebnú daň rovnomerne pri všetkých druhoch cigariet“. Ministerstvo je presvedčené, že „rozdiel v náraste ceny nie je taký veľký, aby dochádzalo k veľkému presunu k lacnejším cigaretám“, zdôraznil Miroslav Šmál. 

Ministerstvo financií SR  očakáva od zmien v spotrebnej dani zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu o 1,2 miliardy Sk v roku 2008 s narastajúcou tendenciou. Slovensko čaká ešte jedna vlna zdražovania cigariet tak, aby do roku 2009 splnilo minimálnu európsku úroveň zdanenia.