Spravodajkyňa boja proti rakovine: E-cigarety znižujú riziko, ale myslime na vedľajšie účinky

Spravodajkyňa správy BECA výboru signalizuje, že s prístupom Komisie tak celkom nesúhlasí. [EP/Emilie Gomez]

Europoslankyňa vyhlásením reagovala na postoj Európskej komisie, ktorá potenciál fajčiarskych alternatív nevidí. Zákonodarná inštitúcia signalizuje zmierlivý postoj, pre ochranu mladých ľudí však pravdepodobne bude chcieť zregulovať príchute.

Tvorba europarlamentnej pozície k Európskemu plánu na boj proti rakovine sa blíži ku koncu. Poslanci našli zhodu na mnohých cieľoch, ktoré by podľa nich mala EÚ dosiahnuť. V správe upozornia na potrebu zbližovať úroveň zdravotnej starostlivosti v členských krajinách, zjednodušiť lekárom prácu v zahraničí a zlepšiť dostupnosť moderných liekov.

Kontroverzným bodom sú však odporúčania ohľadom prevencie. Poslanci si uvedomujú, že zlá životospráva, vrátane fajčenia a pitia nadmerného množstva alkoholu, šance na onkologické ochorenie výrazne zvyšuje.

V europarlamentnom výbore pre boj proti rakovine (BECA) sa stretávajú dva opozičné tábory. Jedna strana chce dosiahnuť beztabakovú generáciu prísnou reguláciou všetkých fajčiarskych výrobkov, vrátane tých nových.

Na túto stranu sa v pondelkovom stretnutí (8. novembra) postavil aj John Ryan z generálneho riaditeľstva pre zdravie Európskej komisie. Ryan europoslancom pripomenul závery európskych vedcov, ktorí našli iba slabé dôkazy o tom, že e-cigarety pomáhajú fajčiarom so zlozvykom skoncovať.

Spravodajkyňa europarlamentnej pozície k európskemu boju s rakovinou, francúzska europoslankyňa Veronique Trillet-Lenoir (RE), ale vyjadrila zmierlivejší názor.

„Áno, nebolo dokázané, že nikotínové náhrady umožnia všetkých fajčiarom s fajčením úplne skončiť. Ale dokážu znížiť riziko,“ povedala s tým, že túto „hierarchiu“ musia legislatívci vziať do úvahy.

Trillet-Lenoir ale dodala, že pozor musia dávať aj na vedľajšie účinky spojené s fajčiarskymi novinkami. Tie vidí najmä v možnej atraktívnosti pre mladých ľudí, ktorí na cigaretách nie sú závislí, a pri ktorých sa teda o znížení rizika nedá hovoriť. Europarlamentný výbor sa ich pravdepodobne pokúsi pred návykom ochrániť zákazom lákavých príchutí.

Europarlament v novej správe navrhuje zvýšiť dane na všetky tabakové výrobky

Návrh nerozlišuje medzi klasickými cigaretami a tými bezdymovými. Europoslanci naklonení fajčiarskym alternatívam ale pripravujú pozmeňujúce návrhy, ktorými chcú zaťaženie odstupňovať podľa škodlivosti.

Ľavicová frakcia má obavy

Spravodajkyňa si dala za úlohu nájsť kompromis medzi protichodnými názormi v rámci výboru. Návšteva v sídle Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá je voči fajčiarskym alternatívam naladená negatívne, niektorých členov ešte viac utvrdila v potrebe tvrdšej regulácie. Vo väčšine členských krajín sú totiž dnes e-cigarety aj zahrievaný tabak zdaňované menej než klasické cigarety. Na rozdiel od nich tiež zatiaľ nemajú zakázané príchute.

„Za našu skupinu musím priznať obavy,“ myslí si španielsky europoslanec z ľavicovej frakcie S&D, Nicolás Gonzáles Casares. „Je znepokojujúce, že v niektorých návrhoch týkajúcich sa tabakových výrobkov máme laxný prístup.“

Gonzáles Casares si myslí, že v správe o rakovine je takáto miera tolerancie neprijateľná. Návšteva WHO podľa neho ukázala, že tabakový priemysel tieto výrobky využíva na prilákanie nových zákazníkov z radov mladých ľudí.

Portugalsko zdaňuje e-cigarety viac ako tie klasické, Slovensko vôbec. Koho počúvne Únia?

Rozdiely v spotrebných daniach na fajčiarske novinky sú v EÚ veľké. Slovensko je harmonizácii otvorené, minulý rok patrilo k najmiernejším regulátorom. Verejná konzultácia eurokomisie sa priklonila na stranu žiadnych alebo nízkych daní.

Európska únia bude mať do roku 2030 iba päť percent fajčiarov. …

Europoslankyňa chce nájsť rovnováhu

Spravodajkyňa ale povedala, že snaha o úplné zabránenie rizikám je „ideologická až utopická“. Na druhú stranu, myšlienka znižovania rizika alebo škodlivosti je podľa nej „progresívna a pragmatická“. Medzi prístupmi chce nájsť v kompromisných pozmeňovacích návrhoch rovnováhu.

Medzi podporovateľov alternatívnych fajčiarskych výrobkov v europarlamente patrí napríklad nemecký europoslanec Peter Liese (EPP). Aj on uznal potrebu zabezpečiť, aby sa e-cigarety nestali pre deti „bránou k fajčeniu cigariet“, čo podľa neho znamená aj nejakú zmenu pravidiel ohľadom príchutí.

Jednoznačne sa postavil za zákaz napríklad žuvačkovej príchute, ktorá je podľa neho „očividne príťažlivá pre deti“. Na druhú stranu, ovocné príchute podľa neho môžu fajčiarom s prechodom na e-cigarety pomôcť.

Poslanci Národnej rady v Bruseli podporili fajčiarske alternatívy

V rámci európskeho boja proti rakovine chce Únia vychovať beztabakovú generáciu. Otázne je, či v rámci toho označí elektronické cigarety za súčasť problému alebo riešenia. Poslanci Richard Raši a Zuzana Šebová sú za využívanie alternatív, ktoré podľa nich škodia menej.

Závery budú jasné v decembri

Príchute v e-cigaretách už zakázalo napríklad Fínsko, zákaz zvažujú aj v Holandsku alebo Litve. Spomenutý bol aj v prvej verzii europarlamentnej správy.

Tá obsahovala aj plošné volanie po dvihnutí daní na „všetky tabakové výrobky“. Je otázne, ako sa postoj spravodajkyne pretaví do konkrétneho znenia kompromisných pozmeňovacích návrhov. Dôležité tiež bude, či správa nastaví rovnaké pravidlá pre e-cigarety, ktoré zohrievajú nikotínovú tekutiny a pre bezdymové tabakové výrobky, ktoré tabak miesto spaľovania zohrievajú.

O konečnej verzii správy majú europoslanci z výboru hlasovať začiatkom decembra, celé plénum potom v úvode budúceho roka.

Správa nebude záväzná, bude však predstavovať postoj inštitúcie, ktorá bude eventuálne zapojená aj do legislatívneho procesu vyjednávania jednotlivých záväzných legislatív.