Štát vyberie na daniach o 410 miliónov eur viac

Róbert Fico a Peter Kažimír / Zdroj: TASR

 

 

Podľa novej daňovej prognózy by sa mali príjmy v tomto roku zvýšiť o 410 miliónov eur, v budúcom roku o 369 miliónov eur a v roku 2018 o 444 miliónov eur. Povedal to minister financií Peter Kažimír na včerajšej spoločnej tlačovej konferencii s predsedom vlády Róbertom Ficom a riaditeľom Inštitútu finančnej politiky Martinom Filkom.

Vďaka vyššej vymožiteľnosti odvodov by si mali zdravotné poisťovne prilepšiť o vyše 30 miliónov eur. „Argumenty niektorých, ktorí tvrdia, že nie sú peniaze na zvyšovanie platov  pre zdravotné sestry sú položené na vode,“ povedal minister financií.

Sociálna poisťovňa očakáva nárast príjmov vo výške 130  miliónov eur a samosprávy by mali dostať o 110 miliónov viac z podielových daní, pričom Kažimír očakáva, že sa použijú vo verejnom sektore na investície.

Vláda ráta podľa prognózy na roky 2016 – 2019 aj so súkromnými investíciami najmä v  automobilovom priemysle. Na náklady pre štát spojené s príchodom Jaguar Land Roveru vyčlenila rezervu 140 miliónov eur. Predpokladá sa, že britská spoločnosť by mohla priniesť 15-tisíc nových pracovných miest a po jej spustení generovať do štátnej kasy dodatočný zisk 260 miliónov eur ročne.

Z hľadiska rozpočtového deficitu dosiahla vláda podľa Kažimíra stanovený cieľ. „Náš odhad deficitu na základe daňovej prognózy je pod úrovňou, ktorú schválila Národná rada a to je 1,94 % HDP. Dnes sme z hľadiska deficitu pod 2%.“

Súčasná vláda vo svojich projekciách ráta v roku 2018 s vyrovnaným deficitom. Ak by k tomu došlo, verejný dlh by tak bol prvýkrát v histórii krajiny na nulovej úrovni.

„Keď sme v roku 2012 preberali vládnu moc, dane a verejné financie boli v katastrofálnom stave,“ povedal premiér Fico, podľa ktorého sú dnes verejné financie v perfektnom stave.

Fico sa opieral o hodnotenie ratingovej agentúry Fitch, podľa ktorej sa Slovensko nachádza na úrovni A+. V najbližších rokoch predpovedá hospodársky rast na úrovni zhruba 3% ročne.

Vo svojej zimnej hospodárskej prognóze Európska komisia hodnotila vývoj v slovenskom hospodárstve optimisticky. Verejný dlh Slovenska by mal podľa odhadov v roku 2016 klesnúť na 51,9 % a 51,2 % v roku 2017. Deficit verejných financií exekutíva odhadla na 2,1 %.

Riziká Európska komisia vo svojom hodnotení Slovenska videla najmä v treťom sociálnom balíčku, ktorého dôsledky do zimnej prognózy neboli premietnuté.

Komisia zvýšila aj odhad rastu slovenskej ekonomiky na 3,2 % v tomto roku a 3,4 v tom budúcom. Dôvodom zlepšenia odhadov boli podľa Komisie najmä finišujúce programové obdobie eurofondov, ktoré tvoria až 80 % všetkých verejných investícií na Slovensku.