Strauss-Kahn pochybuje o dani z finančných transakcií

Zdroj: TARS (AP Photo/Burhan Ozbilici)

Dominique Strauss-Kahn na najbližšom stretnutí lídrov skupiny G20 predloží svoje návrhy, ako by banky a nie daňoví poplatníci mohli platiť za prípadnú záchranu. Do úvahy prichádza buď daň z finančných transakcií alebo odvody podľa súvah bánk.

Nemecko a Francúzsko presadzujú daň z transakcií príbuznú konceptu ekonóma Jamesa Tobina, držiteľa Nobelovej ceny. Úlohou tzv. Tobinovej dane by bolo vyzbierať prostriedky na podporu rozvojových krajín a tiež tlmiť nestabilitu na zahraničných výmenných trhoch.

Strauss-Kahn sa však už v novembri k tejto forme staval skepticky a mesiacmi sa jeho postoj ešte upevnil. „Som veľkým fanúšikom tejto dane už od 70-ych rokov, no odvtedy sa veľa vecí zmenilo. Čo sa najmä zmenilo je technická stránka finančného sektora,“ uviedol v Európskom parlamente.

„Očividné je, že je čoraz jednoduchšie vytvoriť deriváty, ktoré umožnia vyhnúť sa dani z transakcií,“ vysvetlil. „Pre daňový systém platí – čím jednoduchšie, tým lepšie. Čo však nie je až také očividné je to, že najľahšie je vybudpvať niečo, čo sa možno dá ťažko vytvoriť, no ľahko obísť,“ dodal.

„Zaiste však poskytneme viac odpovedí. Ešte je priestor pre nejaké typy dane. Aká to bude? Musíme počkať a uvidíme.“

USA a Kanada svorne vrdia, že daň z finančných transakcií určite nezavedú. Britský premiér Gordon Brown minulý mesiac vyhlásil, že poplatok zo súvahy bánk má svoju logiku, čím sa postupne ochabuje jeho predchádzajúca podpora Tobinovej dane.

Strauss-Kahn však lídrov varoval, že treba, aby bolo jasné, čo je cieľom – financovanie rozvoja, záchrana bánk alebo oboje. „Nemôžeme robiť oboje s tými istými peniazmi. Otázkou je, čo vlastne chceme? Vyššie poplatky? Peniaze možno použiť len raz,“ uzavrel.

(EurActiv/Reuters)