Stroskotá Lisabonská zmluva na daniach?

Krátka správa:

Európsky harmonizovaný daňový základ (CCCTB) by mohol zmariť ťažko vyrokovanú reformnú zmluvu o EÚ. Navzájom spolu nesúvisa, ale podobný scenár je v EÚ bežný. Európsku ústavnú zmluvu odmietli Francúzi aj Holanďania ako protest proti domácej politike.

Tento scenár aktuálne hrozí v Írsku. V strachu pred CCCTB by Íri mohli odmietnuť Lisabonskú zmluvu v blížiacom sa referende (máj-jún).  Obávajú sa, že spoločný daňový základ pre európske korporácie by ohrozil ich vlastný systém s priekopníckou daňou 12,5%.

„Íri sa vyhrážajú, že nepodporia reformnú zmluvu, aby si zabezpečili, že sa nič nezmení (v otázke možného CCCTB),“ vyhlásila Pervenche Berés, predsedníčka ekonomického a menového výboru Európskeho parlamentu v rozhovore pre EuropeanVoice. Zároveň otvorene priznala, že táto otázka rozpútala aj spor v rámci Európskej komisie, ktorá má plán CCCTB predložiť: „McCreevy sa vyhráža Barrosovi.“

Charlie McCreevy, komisár pre vnútorný trh je bývalý írsky minister financií. Vznik CCCTB odmieta ako prvý krok k úplnej daňovej harmonizácii vrátane sadzieb. Rovnaký názor má aj slovenská vláda. 

Zdá sa, že „írske hrozby“ zabrali, pretože predseda EK José Barroso odstránil vznik CCCTB z  materiálu „Strategické priority Európskej komisie na rok 2008.“ Harmonizovaný daňový základ je pritom dlhodobou agendou EK. Komisár pre dane László Kovács potvrdil, že napriek sporom návrh na jeho vznik predloží na jeseň 2008.

Barrosov preventívny krok v snahe neohroziť už raz zlyhaný projekt európskej reformnej zmluvy sa poslancom EP nepáči: „Parlament ľutuje, že komisia sa nechystá predložiť návrh na vznik harmonizovaného daňového základu, ktorý by zvýšil konkurenciu medzi členskými štátmi,“ uvádza sa v stanovisku EP pri príležitosti hlasovania o strategických prioritách EK.

Írsky poslanec Brian Crowley obhajuje McCreevyho a tvrdí, že celý spor nemá národnú ale ideologickú podstatu: „Je to jeho hlboké presvedčenie, že by sme mali znižovať daňové zaťaženie,“ vyhlásil pre EuropeanVoice.

Pre Európsku komisiu je írsky postoj „nepochopiteľný.“ Opiera sa o nedávnu štúdiu KPMG, podľa ktorej CCCTB podporuje až 85% veľkých európskych firiem. „Ak majú taký skvelý business, prečo sa boja?,“ vyhlásila hovorkyňa EK. Dodala, že práce na predložení návrhu na vznik CCCTB pokračujú ďalej. Komisár Kovács dokonca pripustil, že ak by komisia nezískala jednomyseľnú podporu od všetkých členských štátov, pokúsi sa návrh presadiť cez systém „posilnenej spolupráce.“ Do systému harmonizovaného daňového základu by sa tak zapojili iba tie krajiny, ktoré si to budú želať.

Harmonizovaný daňový základ má byť pre firmy dobrovoľný. Komisia zdôrazňuje, že návrh nevytvára žiadne východisko pre harmonizáciu daňových sadzieb.