Štúdia: Harmonizácia daní v EÚ by mala začať s bankami

Zdroj: retronaut.com

„V Európe neexistuje konsenzus o harmonizácii daňových systémov,“ hovorí Agnès Bénassy-Quéré, predsedníčka Francúzskej rady ekonomických poradcov (CAE), ktorá radí francúzskej vláde.

Tí, ktorí harmonizáciu v tejto oblasti podporujú, si uvedomujú jej momentálnu nepriechodnosť, myšlienky sa ale nevzdali. Mnoho expertov a politikov v EÚ spoločný daňový systém odmieta s argumentom, že daňová konkurencia je pozitívna a núti vlády k vyššej efektivite.

Francúzsko má jedno z najvyšších daňových zaťažení príjmov v EÚ. Jeho vláda tvrdí, že nízke dane v niektorých krajinách narúšajú fungovanie spoločného európskeho trhu. Francúzsky prezident Francoise Hollande sa začiatkom roku nechal počuť, že by si prial „harmonizáciu (v oblasti daní) s naším najväčšími susedmi do roku 2020“.

V správe Daňová harmonizácia v Európe: Ako napredovať CAE navrhuje tri spôsoby, ako sa vyrovnať s negatívnymi vplyvmi fiškálnej konkurencie. Prvým je napredovanie s legislatívnou iniciatívou na úrovni EÚ – spoločný konsolidovaný daňový základ pre firmy (CCCTB).

Daňové základy

Podľa spoluautora štúdie, ekonóma Alaina Trannoya, by mal byť CCCTB založený na „posilnenej spolupráci štátov ako Nemecko, Francúzsko, krajiny Beneluxu a Taliansko, čo by vytvorilo efekt snehovej gule v ostatných krajinách eurozóny“.

Harmonizácia daňových základov by znížila riziká daňovej optimalizácie, kedy nadnárodné firmy presúvajú svoje zisky z jednej krajiny do druhej a využívajú výhodnejšie daňové režimy.

„Korporátne dane sú veľmi dôležité, ale strácajú na významne ak nemáme harmonizované daňové základy,“ tvrdí Trannoy.

Agnès Bénassy-Quéré si myslí, že zdanenie by sa malo zracionalizovať zavedením progresívnych daňových základov a nie zvýšením daňového zaťaženia v Európe.

Ak chce vláda v Paríži presvedčiť ostatných, správa CAE radí hovoriť o pozitívnych dopadoch spoločných daňových systémov na hospodársky rast a finančnú stabilitu.

Banková únia ako začiatok

Banková únia, na ktorej sa štáty EÚ dohodli v apríli, by mala logicky pokračovať v oblasti daní. Navrhujú Single Financial Actiivity Tax (FAT) – teda jednotnú daň z finančnej aktivity – v Európe.

Zasadzujú sa za minimálnu firemnú daň pre bankový sektor. Výťažok z tejto dane by sa mal investovať do infraštruktúry a dlhodobých investícií a tvoril by „základný kameň rozpočtu eurozóny“.

Európska komisia dlhodobo navrhuje čiastočnú harmonizáciu národných korporátnych daňových systémov, no stretáva sa s odporom zo skupiny krajín ako je Slovensko, Veľká Británia, Írsko, Lotyšsko, Litva, Malta a Cyprus.

Komisia oprášila návrh spoločného harmonizovaného daňového základu pre firmy v roku 2011 nakoľko predpokladala, že okolnosti krízy suverénneho dlhu a kroky k väčšej fiškálnej a hospodárskej spolupráci vytvoria pre návrh lepšie podmienky.