Štúdia hovorí o náraste čierneho trhu s cigaretami po zvýšení daní, aktivisti pred ňou varujú

Podľa Európskej komisie dane nevedú k rastu čierneho trhu s cigaretami. [TASR/Jaroslav Novák]

Nový prieskum popisuje rozmach čierneho trhu s cigaretami vo Francúzsku, ktoré na ne výrazne dvihlo dane. To podporuje argument výrobcov o prepojení týchto problémov, štúdia má však hlasných kritikov, ktorí neveria výskumom, ktoré financuje tabakový priemysel. Prepojenie medzi daňami a nelegálnym trhom odmieta aj Európska komisia.

Čierny trh s cigaretami v Európe minulý rok stúpol o 3,9 percenta. Tvrdí to nová štúdia od konzultantskej spoločnosti KPMG. Prakticky celý tento nárast je spôsobený situáciou vo Francúzsku, kde má nelegálny tovar, najmä falošné cigarety, predstavovať takmer tretinu celej spotreby cigariet.

To podporuje argument tabakového priemyslu, podľa ktorého sa nelegálnemu tabaku darí tam, kde sú vysoké dane a ceny. Vo Francúzsku totiž od roku 2017 šli dane výrazne hore a cena krabičky sa vyšplhala až na 10 eur.

Ešte pred vydaním posledného ročníka však francúzski protifajčiarski aktivisti varovali pred jej závermi, tvrdia totiž, že čísla sú prehnané.

Členské štáty budú onedlho rokovať o zvýšení minimálnych sadzieb spotrebných daní, ktoré sa naposledy aktualizovali v roku 2011. Európska komisia, ktorá na jeseň vydá prvý návrh novej smernice, prepojenie medzi vysokými daňami a nelegálnym trhom tiež odmieta.

Návrh na zvýšenie fajčiarskych daní v Európe príde už na jeseň

Európska komisia predstaví revíziu smernice o spotrebných daniach z tabaku už na jeseň. Očakáva sa v nej zvýšenie sadzby daní na cigarety a rozlusknutie otázky, ako sa majú zdaňovať fajčiarske novinky.

Vysoké dane, veľký nelegálny trh

Prieskum KPMG hovorí, že v roku 2021 stúpla spotreba nelegálnych cigariet v EÚ z 34,2 miliardy na 35,5 miliardy. Vo väčšine členských krajín pritom čierny trh zostal rovnaký, alebo sa zmenšil, vo Francúzsku však medziročne stúpla spotreba o dve miliardy nelegálnych cigariet.

Samotná štúdia sa nepokúša tento nárast vysvetliť, zástupcovia priemyslu však spájajú čierny trh s vysokými daňami.

„Je znepokojujúce, že v krajinách, ktoré majú nastavené vysoké spotrebné dane na cigarety, ako napríklad vo Francúzsku, namiesto toho, aby dochádzalo k poklesu počtu fajčiarov, pozorujeme nárast spotreby nelegálnych cigariet,“ okomentoval štúdiu Gregoire Verdeaux, senior viceprezident pre vonkajšie vzťahy spoločnosti PMI.

Kým v roku 2017 podľa KPMG predstavovala spotreba nelegálnych cigariet vo Francúzsku iba 13,1 percenta, v roku 2021 je to už 29,4 percenta. A tieto výsledky idú ruka v ruke s francúzskym zvyšovaním spotrebných daní na tabak, ktorý zvýšil aj cenovku cigariet – z priemerných 6,82 eura v roku 2017 na 10,19 eura v roku 2021.

Dodržiava sa zákaz mentolových cigariet? Slovenské úrady vyšetrujú dva výrobky

Na európskych trhoch už dva roky nemôžu byť žiadne cigarety s mentolovou arómou. Podľa investigatívnych novinárov však výrobcovia ponúkajú produkty, z ktorých mätu cítiť. Taliansko a Švédsko ich už stiahli z trhu, vyšetrovať začínajú aj slovenské úrady. 

Odporúčajú opak

Francúzska protifajčiarska organizácia Národný výbor proti tabaku zverejnila ešte pred vydaním nového ročníka štúdie ostrú kritiku. Objem čierneho trhu s tabakom totiž podľa nej zveličuje. Toto tvrdenie podkladajú napríklad výskumom francúzskeho parlamentu, podľa ktorého predstavoval pomer nelegálne zakúpeného tabaku minulý rok iba 14 až 17 percent. Štúdia KPMG teda hovorí o dvakrát väčšom objeme.

Tento rozdiel je podľa nich spôsobený zapojením tabakového priemyslu. Vo výskume má totiž úlohu rozhodovania o tom, či nájdené krabičky pochádzajú z ich výroby, alebo sú falošné.

„Štúdie KPMG sú zaplatené tabakovým priemyslom, ktorý má osobitný záujem zveličiť objem čierneho trhu s tabakom. Ich metodológia je chybná,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Hana Ross, výskumníčka venujúca sa spotrebným daniam na africkej University of Cape Town.

Dodáva, že vo svojom vlastnom výskumne nenašla žiaden alebo iba limitovaný vzťah medzi zvyšovaním daní a čiernym trhom s tabakom.

„Spoločnosť KPMG UK uplatňuje konzistentnú metodiku už 16 rokov a metodika, obmedzenia, zdroje informácií a všetky použité predpoklady sú v správe uvedené,“ odkazuje pre EURACTIV Slovensko komunikačné oddelenie KPMG. Firma navyše v štúdii upozorňuje, že hocikto bude z jej výsledkov vychádzať, tak robí na vlastné riziko.

Únia chce zakázať ochutený zahrievaný tabak už tento rok

Zahrievaný tabak už je na európskom trhu tak populárny, že ho Únia môže začať regulovať ako klasické cigarety. Slovensko tento nápad podporuje, chceme ale viac ako pol roka na prepísanie zákonov.

Komisia argument odmieta

Čierny trh s cigaretami je reálny problém. Spôsobuje úbytok peňazí v štátnych rozpočtoch, keďže sa vyhýba plateniu daní. Falšované cigarety tiež nepodliehajú prísnym zdravotným kontrolám, takže môžu byť ešte škodlivejšie ako ich legálne verzie. Podrýva tiež akékoľvek snahy vlád znížiť počet fajčiarov v Európe a zabrániť tak najväčšiemu zdroju rakoviny v Európskej únii.

„Súrne potrebujeme, aby objem čierneho trhu s tabakom zmerala nezávislá, transparentná a vládou poverená inštitúcia,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko François Topart, hovorca francúzskeho Národného výboru proti tabaku.

V tomto prípade sa podľa neho nedá spoliehať ani na výsledky colníkov. Tí francúzski síce v roku 2021 vykázali až 41-percentný nárast zhabaní tabaku, to je však podľa neho spôsobené najmä nárastom kontrol. V predcovidovom roku 2019 bola navyše úroveň zhabaní veľmi podobná.

Aj Európska komisia, ktorá na jeseň predstaví návrh na zvýšenie minimálnych daní v EÚ, argument tabakového priemyslu odmieta.

„Neexistuje priama úmera medzi výškou dane a objemom nelegálneho trhu,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko hovorca Komisie. Odkazuje pritom na vlastnú štúdiu, ktorú Komisia vydala v roku 2019.

„Kľúčový podiel na daňových únikoch má skôr ponuka nelegálneho tabaku, nie jeho cena,“ pokračuje a vysvetľuje, že podľa Komisie sú významnými faktormi skôr schopnosť miestnych orgánov stíhať nelegálny obchod, prísnosť sankcií a geografická blízkosť k miestu nelegálnej výroby. Cenová dostupnosť výrobkov podľa Komisie síce môže byť faktorom, avšak iba v porovnaní so životnou úrovňou v krajine.

Pri daňových záležitostiach však majú najdôležitejšiu úlohu členské štáty, ktoré majú aj právo veta. A debatu môže ovplyvniť aj to, ku ktorému z táborov v otázke nelegálneho tabaku a jeho príčin sa priklonia.