Summit aj o vplyve dôchodkových reforiem na rozpočty

Creativecommons.org: Old People Sign

Exekutíva odmietla poskytnúť detaily dohody, ktorú ešte jednomyseľne musia odobriť ministri financií všetkých členských štátov. Potvrdila však, že v prípade hodnotenia, či voči krajine treba začať disciplinárne konanie za rozpočet, bude brať do úvahy či v nej prebieha penzijná reforma.

„Hodnotiť budeme každý prípad osobitne. Budeme prihliadať na to, či rozpočtový deficit ovplyvnila systémová penzijná reforma,“ uviedol hovorca Komisie Amadeu Altafaj. Dohodu telefonicky uzavreli ešte v piatok predseda exekutívy José Manuel Barroso a poľský premiér Donal Tusk.  

Podľa poľských predstaviteľov by takto krajina mohla mať rozpočtový deficit až do 4,5 % HDP, čiže o 1,5 % viac ako je povolený strop, bez toho, že by čelila disciplinárnemu konaniu. Altafaj o konkrétnych číslach hovoriť nechcel, no dodal, že ak sa niekto chce spoliehať na zhovievavosť, musí mať dlh nižší ako 60 % HDP. Ročný transfer do poľských súkromných penzijných fondov dosahuje 2,5 % HDP. Tie väčšinou investujú do istín, najmä do poľských štátnych dlhopisov.

Hoci sa skupina krajín na čele s Poľskom snaží presadiť, aby išlo o trvalé zmiernenie pravidiel, Altafaj zdôraznil, že bude len dočasné. Dôchodkovými reformami a ich vplyve na fiškálnu politiku sa budú zaoberať aj lídri na summite EÚ koncom týždňa. O osude dohody definitívne rozhodnú ministri financií v prvej polovici budúceho roka.

Maďarsko skonfiškovalo 10 miliárd eur od súkromných penzijných fondov

Maďarsko medzitým rozhodlo o zastavení penzijnej reformy prebiehajúcej od roku 1997. Vláda skonfiškovala 10 miliárd eur v súkromných penzijných fondoch, aby znížila deficit bez ďalších úsporných opatrení.

Legislatíva tvrdo zasiahne najmä tých Maďarov, ktorí do konca januára nepreviedli svoje úspory späť do štátneho systému. Vláda chce aktíva predať a výnosy chce využiť na nápravu rozpočtu, zaplátanie dier v štátnom dôchodkovom fonde a vytvoriť priestor pre daňové úľavy pre domácnosti a malé firmy.

Maďarský premiér Viktor Orbán sľúbil, že ukončí roky šetrenia. Plátaním rozpočtu penzijnými fondmi, novými daňami uvalenými na banky a zahraničné podniky si jeho stredopravá strana Fidesz značne polepšila v prieskumoch verejnej mienky.

Avšak stratégia, ktorej cieľom je nadobudnutie „finančnej suverenity“ po tom, čo krajina musela požiadať o pomoc od EÚ a Medzinárodného menového fondu, znepokojila investorov, spôsobila zníženie výnosu maďarských aktív a ratingovú agentúru Moody’s viedla k zníženiu maďarského hodnotenia na Baa3, čo je najnižší investičný rating.

Ekonómovia pripúšťajú, že Orbánovi sa takto podarí znížiť deficit pod 3 % HDP už budúci rok. Avšak oddialené reformy raz budú musieť uskutočniť, pretože bez nich bude veľmi ťažké znížiť 80-percentný dlh. Síce je len tesne nad povoleným stropom, je však oveľa vyšší ako majú okolité štáty.

(EurActiv/Reuters)