Švajčiarsko pre EÚ vyzbieralo 366 miliónov eur daní z úrokov

V júli 2005 sa Švajčiarsko zaviazalo, že bude automaticky zrážať daň z výnosu sporiacich účtov, ktoré majú v krajine otvorené daňoví poplatníci z členských štátov EÚ. Podľa údajov švajčiarskeho ministerstva financií, tri štvrtiny z celkového objemu týchto daní každý rok odchádzajú mimo hraníc konfederácie.

Dohoda je ústupkom švajčiarskej vlády voči tlaku EÚ, ktorá sa dlhodobo snaží obmedziť bankové tajomstvo v niektorých krajinách. Nejde pritom len o štáty mimo EÚ. Kritike často čelí napríklad Rakúsko či Luxembursko (ktoré sa objavilo aj na šedej listine OECD za neúplnú zhodu s daňovou reguláciou organizácie). Jej cieľom je zároveň zabrániť daňovým únikom, keďže umožňuje zdaňovať výnos z depozít v zahraničí.

Podľa ministerstva od začiatku platnosti dohody objem vrátenej dane každý rok stúpol priemerne o 15 %. „Od júla 2008 sledujeme nárast 20 %,“ píše sa v tlačovej správe ministerstva. Najviac daní vyzbierali z účtov talianskych sporiteľov (142,7 miliónov švajčiarskych frankov – 94 miliónov eur), ďalej nemeckých a francúzskych. Na kontách Slovákov zadržali približne 957 tisíc švajčiarskych frankov (633 tisíc eur).