Tabaková smernica: Poľsko nechce zákaz mentolových cigariet

Cigarety Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net

Zákaz mentolových cigariet od roku 2020, ako aj nové obaly so zdravotnými varovaniami sú súčasťou revidovanej tabakovej smernice EÚ. Legislatívu vo februári schválil Európsky parlament a v marci ju podporila Rada ministrov EÚ. Teraz ju čaká dvojročná implementácia.

Poľsko je jedným z najväčších producentov tabaku v Európskej únii a preto sa podľa Warsaw Business Journal obáva, že takýto zákaz negatívne zasiahne trh.

Poľsko má v súčasnosti pripravovať sťažnosť, s ktorou sa chce obrátiť na Súdny dvor EÚ. „Poľská vláda chce dokázať, že tabaková smernica je založená na nesprávnom právnom základe,“ citoval poľský denník Puls Biznesu anonymný zdroj.

Ako dodáva zdroj denníka, výhody zo zníženia zdravotných rizík spôsobených fajčením sú neúmerné vplyvu, ktorý bude mať zákaz predaja cigariet s príchuťou na vnútorný trh. 

Podľa denníka by Poľsko malo svoju sťažnosť na Súdny dvor EÚ podať ešte pred voľbami do EP, ktoré sa budú konať 25. mája.

Cieľom novej európskej tabakovej smernice je dosiahnuť, aby sa spotreba tabakových výrobkov a tabaku stala v EÚ menej príťažlivá, a to najmä pre mladých ľudí.

Používanie tabaku totiž vedie v EÚ ročne približne k 700 000 úmrtiam, ktorým by sa dalo predísť,. Prevažná väčšina fajčiarov začína fajčiť vo veľmi mladom veku -70 percent pred dovŕšením 18. roku života a 94 percent  vo veku mladšom ako 25 rokov.