Tabakové spoločnosti musia v Španielsku znižovať ceny

Ďakujeme, že nefajčíte...

Hoci hlavným európskym nástrojom v boji proti fajčeniu je zvyšovanie daní a následné zdražovanie cigariet, ktoré by malo odrádzať fajčiarov, v Španielsku na dopyt vplýva najmä protifajčiarsky zákon v kombinácii s nezamestnanosťou a zložitou hospodárskou situáciou. 

Krajina bola ešte minulý rok voči fajčiarom jednou z najtolerantnejších v Európe. O polnoci 2. januára však začal platiť jeden z najprísnejších zákonov zakazujúcich fajčenie vo všetkých uzavretých verejných priestoroch a v otvorených priestoroch (detské ihriská, či v okolí nemocníc). Pokuty sa pohybujú od 30 eur do 600 tisíc eur.

Krajina okrem toho zápasí so zlým stavom ekonomiky a najvyššou nezamestnanosťou v celej EÚ. Fajčiarov tieto faktory vedú k tomu, aby kupovali lacnejšie cigarety.

Vplyvom výrazného poklesu dopytu dnes (13. júna) ďalšia tabaková spoločnosť oznámila, že pristúpi k zníženiu cien. Imperial Tobacco očakáva, že pre zlacnenie sa jej zisk v Španielsku v porovnaní s prvotným odhadom zníži o 125 miliónov eur.

Spoločnosť argumentuje tým, že tak reaguje na kroky konkurencie, aby si udržala nielen svoju trhovú pozíciu, ale aj zabezpečila dlhodobú udržateľnosť svojich aktivít v krajine. V stanovisku tvrdí, že dôsledky cenových pohybov v uplynulých týždňoch pocítili všetci tabakové spoločnosti operujúce v Španielsku.  

Vplyvom poklesu dopytu po vstupe nového protifajčiarskeho zákona do platnosti ceny znížil aj ďalší významný hráč na španielskom trhu Philip Morris International.

(EurActiv/Reuters)