Tesco si znižuje dane. Ale len trochu

Denník Guardian zverejnil dôkazy o tom, ako sa Tesco vyhýba plateniu daní. Supermarket využíval špeciálne partnerstvá a holdingové spoločnosti v Švajčiarsku a Luxembursku. Guardian napísal, že týmto spôsobom spoločnosť skrátila svoje dane o jednu miliardu libier.

To však nebola pravda a Tesco sa rozhodlo Guardian zažalovať. Skutočný objem skrátených daní predstavoval “len” 63 miliónov libier, priznala obhajkyňa spoločnosti Adrienne Page. Podľa nej je to “kvapka v mori” v porovnaní s miliónmi, ktoré Tesco každoročne míňa na charitu a nákup počítačov pre školy. Dodáva, že spoločnosť zaplatila na dani z príjmov stovky miliónov libier a je jedným z najväčších daňových poplatníkov v krajine.

Vyhýbanie sa daniam je podľa Adrienne Page “šedá zóna” a firemné taktiky možno v tomto smere rozdeliť na “agresívne” a “neagresívne,” pričom Tesco “nepoužíva vysoko agresívne  metódy krátenia daní.”

Tesco počas predbežného pojednávania pred sudcom priznalo “manažment nízkych daní.” Spoločnosť však namieta voči “falošným obvineniam” denníka Guardian z “masívneho” vyhýbania sa plateniu daní a z toho, že “drancujú štátnu pokladnicu.”

Sudca rozhodol, že denník mal právo zverejniť dôkazy o daňových schémach Tesca. Spoločnosti zároveň udelil, aby sa do 15. septembra rozhodla, či príjme ospravedlnenie od Guardianu, alebo sa pokúsi pred súdom dokázať, že noviny uviedli nepravdivú informáciu zámerne. Tesco totiž postavilo svoju žalobu na tvrdení, že zo strany denníka a editora išlo o “zákerné a vedomé klamstvo” s cieľom poškodiť dobrú povesť spoločnosti. Takýto proces by bol veľmi zdĺhavý, nákladný a s neistým koncom.

Proti rozhodnutiu sudcu sa nedá odvolať a Tesco musí zaplatiť súdne trovy. Vláda už jednu zo schém, ktoré spoločnosť použila vo svojom daňovom manažmente, oficiálne zakázala.

Guardian sa téme venoval dlhšie. Tvrdí, že správne si poskladať fakty v daňovom systéme Tesca nie je jednoduché: “Spoločnosť vytvorila vysoko sofistikovaný systém umelých štruktúr pričom sa zdá, že ich jediným zmlyslom je krátenie daní. Na ich pochopenie je nevyhnutná vysoko špecializovaná znalosť offshore daňových praktík,” píše sa v článku z 3. mája 2008.

Tesco reagovalo vyhlásením, že noviny “nielen zverejnili nepravdivé informácie, ale urobili to zámerne z nečestných a zákerných dôvodov.” Obvinenia otriasli základmi jeho firemnej reputácie a vyústili do “zničujúceho útoku” na jeho integritu a etiku. Tesco zdôraznilo, že svoju povesť stavia práve na princípoch zodpovedného podnikania so zreteľom na spoločnosť.