Tlak na eurozónu sa pre Španielsko zvyšuje

Problémová španielska banka BANKIA, Zdroj: TASR/AP Photo/Paul White

Madrid v piatok informoval, že ekonomika ostane v recesii aj počas budúceho roka. Autonómny región Valencia zároveň ako prvý požiadal centrálnu vládu, aby mu pomohla so splatením pohľadávok, ktoré nevie vyrovnať. Podľa očakávaní však podobný krok plánuje urobiť pol tucta zo 17 regiónov.

Katalánsko na severovýchode krajiny, ktoré tvorí pätinu hospodárskeho výkonu Španielska, tiež priznalo, že potrebuje splatiť dlhy, avšak stratilo prístup na finančné trhy. Región však zatiaľ nešpecifikoval, či požiada o podporu štátu.

Výnosy z päťročných vládnych dlhopisov na sekundárnom trhu stúpli nad výnosy desaťročných prvýkrát od júna 2001. Keď krajina musí platiť viac za krátkodobé financovanie ako za dlhodobé, je to zvyčajne znakom toho, že trhy predpokladajú, že riziko defaultu alebo reštrukturalizácie dlhu stúplo.

Návratnosť, ktorú v súčasnosti žiadajú výmenou za španielske desaťročné dlhopisy, je tiež na nebezpečnej úrovni 7,6 %. Cena poistenia pre príklad bankrotu podobne dosiahla rekord.

Záchrana bánk nestačí

Úroveň nad 7 % v prípade Grécka, Írska, Portugalska viedla k žiadosti o medzinárodnú finančnú pomoc. Minister hospodárstva Luis de Guindos však trvá na tom, že Madrid viac pomoci potrebovať nebude.

Vláda si zabezpečila od eurozóny finančný balík zatiaľ len na rekapitálizáciu bánk, ktoré potopili štyri roky recesie a spľasnutie realitnej bubliny.

Krajina minulý týždeň prijala 65-miliardový balík, ktorý počíta so zvyšovaním daní a znižovaním výdavkov, aby sa tak znížil dlh. Na druhej strane sa však recesia ekonomiky zrejme prehĺbi.

Summit nepomohol

Intenzívny tlak na Španielsko zmaril všetky nádeje, že pomoc bankám a výsledky júnového summitu, konečne budú viesť k obratu v dlhovej kríze.

Znepokojené je aj Taliansko, ktoré spolu s Madridom žiada o podporu pri zmiernení tlaku trhov. Európska centrálna banka na nedávnom zasadnutí síce znížila úrokové sadzby na rekordné minimum v snahe podporiť ekonomiku, avšak neobnovila nákup dlhopisov.

Španielsky minister de Guindos sa včera stretol s nemeckým ministrom financií Wolfgangom Schäublom a spoločne vyzvali k rýchlej implementácii rozhodnutí z júnového summitu. Najmä pokiaľ ide o položenie základov bankovej únie cez vytvorenie jednotného systému bankového dohľadu.

Po stretnutí v Berlíne zároveň zdôraznili, že náklady na financovanie Španielska vôbec neodrážajú fundamenty jeho ekonomiky a udržateľnosť dlhu.

Francúzsky minister zahraničných vecí vyhlásil, že pomoc Madridu by mohla mať formu posilnenia v záchrannom fonde alebo intervencie ECB.

„Dúfam, že nebude treba znovu intervenovať,“ povedal pre televíziu France 2. „Ak budeme musieť intervenovať, môže ísť o zvýšenie fondov alebo intervenciu centrálnej banky.“

Recesia začína pritom trápiť celú eurozónu. Podľa prieskumu sa aktivita súkromného sektora prepadla už šiesty mesiac za sebou. Hodnota indexu nákupných manažérov (PMI) agentúry Markit je pol roka pod zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity daného sektora od rastu. Recesia sa pritom z menších ekonomík rozširuje aj do jadra eurozóny, do Nemecka a Francúzska

Zhoršenie výhľadu pre dočasný euroval (EFSF)

Tlak na eurozónu sa stupňuje na viacerých frontoch. Agentúra Moody’s zhoršila výhľad pre hodnotenie dočasného eurovalu (EFSF). Pristúpila k tomu po tom, čo stabilný na negatívny výhľad prepísala Nemecku, Holandsku a Luxembursku.

Dočasný euroval má zatiaľ dlhodobý rating na úrovni Aaa.

(EurActiv/Reuters)