Potvrdzuje sa trend oživenia spotreby

Za prvé dva mesiace tohto roka tržby v maloobchode vzrástli oproti rovnakému obdobiu minulého roku o 3,6 %. Tržby maloobchodníkov rástli aj na medzimesačnej báze, keď vo februári boli vyššie o 0,6 % oproti januáru.

Medziročne rástli aj tržby v maloobchode, ich celkové zvýšenie o 4 % ovplyvnil rast tržieb najmä v maloobchode so zariadeniami pre informačné a komunikačné technológie o 18,5 %, maloobchode v nešpecializovaných predajniach o 9,6 % a v maloobchode s pohonnými látkami v špecializovaných predajniach o 5,6 %. Tržby klesli hlavne v maloobchode s tovarom pre kultúru a rekreáciu o 21 % a v maloobchode s potravinami, nápojmi a tabakom v špecializovaných predajniach o 4,9 %.

Podľa analytického tímu VÚB banky vývoj maloobchodných tržieb počas februára potvrdil nastolený trend oživovania súkromnej spotreby.  Tá v medziročnom porovnaní vzrástla už štvrtý mesiac v rade, pričom jej dynamika rastu sa postupne zvyšuje.   

„Oživovanie súkromnej spotreby je podporené  dlhodobým rastom dôvery spotrebiteľov, ktoré je určované predovšetkým stabilizujúcim sa pracovným trhom a s tým spojeným poklesom obáv zo straty zamestnania.  Úvod roka tak priniesol maloobchodníkom dlho očakávanú úľavu. Vývoj cien však zatiaľ nenapovedá, že by šlo o zdravší impulz ako len o spomínanú úľavu,“ vysvetľuje v komentári analytický tím VÚB banky.   

„Rok 2014 je v maloobchode viac ako úspešný. Po stagnácii v roku 2013 sú výsledky za prvé dva mesiace veľmi uspokojivé. Ekonomika ožíva a prejavuje sa to aj na ochote spotrebiteľov nakupovať,“ komentoval zverejnené štatistiky analytik spoločnosti Home Credit Slovakia Michal Kozub.

„Predpokladáme, že spotreba domácnosti bude v tomto roku rásť, čo sa pozitívne prejaví aj na tržbách. Ekonomický rast a chýbajúca inflácia by mali udržať spotrebiteľskú dôveru na súčasných úrovniach. Aj napriek tomu však v marci očakávame miernu korekciu silných tržieb v potravinovom segmente. Medziročný rast tržieb by sa tak mal v marci dočasne citeľnejšie spomaliť, stále však očakávame, že aj maloobchodné tržby si udržia mierny medziročný rast,“ uviedol analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

(EurActiv/TASR)