UBS dala nemeckým klientom čas na priznanie sa k daňovým únikom

Švajčiarsko je najväčším offshorovým finančným centrom, ktoré spravuje aktíva v hodnote dvoch biliónov USD. Vplyvom krízy sa dostalo pod intenzívny tlak USA a členských štátov EÚ, ktoré sa snažia získať uniknuté dane na švajčiarskych účtoch.

Osobitne aktívne je v tomto smere Nemecko. Viaceré nemecké spolkové republiky priznali, že kúpili CD nosiče s údajmi zo švajčiarskych bánk, aby tak mohli identifikovať tých, ktorí sa vyhýbali daňovej povinnosti. Mnohí Nemci pre hroziace väzenie radšej svoj majetok uložený na švajčiarskom účte priznali.

Ako informuje agentúra Reuters, predstaviteľ bankovej rady UBS Axel Weber v piatok vyhlásil, že banka má z dlhodobého hľadiska záujem len o klientov, ktorí platia dane zo zahraničných vkladov. Neuviedol však, že ako banka bude postupovať voči tým, ktorí tak neurobia.

„Očakávame, že všetci klienti v Nemecku budú do konca budúceho roka schopní preukázať, že plnia daňové predpisy,“ povedal v rozhovore pre nemecký denník Boersen-Zeitung.

Koľko Nemcov má účet vo Švajčiarsku nie je známe. Podobne pritom reagujú viaceré banky.

Credit Suisse ešte v apríli upozornila, že rozviaže obchodné vzťahy s nemeckými klientmi do konca tohto roka, ak odmietnu vyriešiť otvorené daňové otázky.

(EurActiv/Reuters)