Účet v Lichtenštajnsku mal aj pes

Foto: mmisso.deviantart.com

Regionálne denníky na Apeninskom polostrove začali uverejňovať prvé z mien Talianov, ktorí posielali svoje peniaze na účty v lichtenštajnskej banke LGT. Rím získal zoznam klientov od britskej vlády. V talianskych denníkoch sa z celkovo 400 mien objavili doteraz asi dva tucty, informuje Financial Times.

Verejnosť by sa mala so úplným zoznamom mien oboznámiť ešte pred voľbami, myslia si talianske média a mnoho ľavicových politikov.

Na zozname potenciálnych daňových podvodníkov sa ocitol aj pes. Turínsky denník La Stampa uverejnil vyhlásenie Maurizia Miana, ktorý zvalil vinu na svojho domáceho miláčika a najvernejšieho priateľa. Taliansky podnikateľ priznal, že Gunther, jeho nemecký ovčiak, mal v LGT založený účet. Súčasne však dodal, že všetky peniaze vrátil späť do Talianska.

Pes Gunther neunikol mediálnej pozornosti. Na svoju titulnú stranu ho umiestnil napríklad taliansky komunistický denník l’Unita s citáciou „Bau bau bau…“. Ak by jej čitatelia porozumeli, pravdepodobne by mala vysvetľovať okolnosti o lichtenštajnskom konte.

Psie meno Gunther je známou značkou aj v podnikateľskom prostredí. V roku 1998 založil Maurizio Mian mediálne impérium Gunther Corporation. Zaujímavosťou je, že pod koncern spadá aj dcérska spoločnosť Gunther Reform Trust sídliaca v inom daňovom raji, na Bahamách. Možno nie náhodou Trust zodpovedá za finančné operácie celého koncernu.

Dôveryhodné argumenty a vysvetlenia hľadajú všetci, ktorých mená sa ocitli v novinách. Obhajovať sa musia aj niektorí politici, ktorí spočiatku po prepuknutí aféry v Nemecku popreli vlastnenie lichtenštajnského konta. FT uvádza niekoľko príkladov:

  • Senátor Luigi Grillo (Forza Italia) nevidí na vlastnení lichtenštajnského konta nič zlé. Podľa vlastných slov ho využil pri predaji svojho majetku lichtenštajnskému občanovi.
  • Europoslanec Vito Bonsignore (EPP-ED), ktorý bude kandidovať v nadchádzajúcich talianskych voľbách, tvrdí, že založiť si konto v Lichtenštajnsku nie je nič nelegálne.

O zoznam klientov lichtenštajnskej banky LGT požiadalo aj Slovensko. Ministerstvo financií sa však doteraz nerozhodlo, či zoznam zverejní alebo mená na ňom ostanú pred verejnosťou utajené (EurActiv 10/03/08).

Celoeurópska aféra klientov lichtenštajnských bánk prepukla vo februári. Ukázalo sa, že časť nemeckej finančnej a politickej elity sa transakciami v daňovom raji vyhla daňovým povinnostiam (EurActiv 20/02/08).