Účtovník bude v Británii najrizikovejším povolaním

Pozadie:

Britský "Chancellor of the Exchequer" (čestný titul ministra financií) 22. apríla zverejnil dlhoočakávané detaily nového rozpočtu.

  • Na pomoc nezamestnaným mladým Britom vyčlenili dve miliardy libier.
  • Na zárobok vyšší ako 150,000 libier uvalili 50-percentnú daň.
  • Miliardou libier chcú podporiť bytový trh.
  • Zvýšili dane z benzínu, alkoholu aj cigariet.
  • Zverejňovanie zoznamu daňových podvodníkov


Otázky:

Britská vláda chce rázne zakročiť voči zneužívaniu systému zo strany daňových podvodníkov a bude zverejňovať ich mená a vystavovať ich verejnej hanbe, v stredu to oznámil britský minister financií Alistair Darling. Opatrenie je súčasťou nového rozpočtu a jeho cieľom je zastaviť agresívnu snahu vyhnúť sa plateniu daní.

Podnikateľský sektor toto opatrenie okamžite skritizoval so slovami, že to pokazí vzťahy medzi daňovými poplatníkmi a daňovými autoritami. Podľa nových pravidiel za správnosť daňových výpočtov budú niesť osobnú zodpovednosť samotní korporátni účtovníci. Pokiaľ daňová kontrola zistí, že v účtovníctve sú chyby, alebo je urobené nedbanlivo, pokuty bude platiť vedúci účtovného oddelenia a nie firma. Sektor ironicky poznamenal, že byť účtovníkom sa stane najrizikovejším povolaním.

„Identifikovali sme nedostatky a vytvorili schému, ktorej výsledkom bude miliarda libier do štátneho rozpočtu v priebehu najbližších troch rokov,“ povedal Darling počas svojho prejavu pri zverejnení nového rozpočtu. Kritiku si však vyslúžil zo strany aktivistov proti daňovým rajom. „Vláda vyhlásila ťaženie proti daňovým rajom a zatiaľ neurobila takmer nič,“ povedal pre ITN Simon McRae z organizácie War on Want.

„Británia ročne stráca 100 miliárd libier vyhýbaním sa daňovým odvodom v offshorových centrách. Práve táto suma by stačila na boj proti súčasnej hospodárskej kríze… Vytvorenie schém na zachránenie miliardy je úbohé,“ dodal.