Uhlíkové clo: Francúzsko hľadá podporu za Atlantikom

Kongres USA - mení sa postoj ku klimatickým zmenám? Zdroj: Eugene Wei, www.creativecommons.org

Paríž sa vo veci uhlíkového cla na vonkajšej hranici bude snažiť nájsť spojencov v USA, uviedol francúzsky minister životného prostredia Jean-Louis Borloo minulý týždeň (6.4.) pred poslancami Národného zhromaždenia. Túto otázku chce parížska vláda konzultovať priamo s prezidentom Barackom Obamom.

Spoločné opatrenia by USA a Francúzsko mohli prijať v júni 2010, samozrejme, ak sa budú vyjednávania uberať smerom, ako si predstavuje Francúzsko.

Ak uhlíkové clo na vonkajšej hranici podporia USA, pravdepodobne ho podporia i ostatné krajiny EÚ, hovorí minister. Vyhlásil, že o získanie podpory členských štátov „sa neobáva [..] dokonca ani ak by bolo napokon lepšie mať trh s uhlíkovými emisiami“. Na podporu svojho vyhlásenia uviedol, že odpor voči uhlíkovému clu sa zmierňuje; na začiatku bola proti väčšina krajín, dnes namietajú už len štyri štáty.

Paríž sa neobáva ani prípadných problémov s pravidlami WTO. Organizácia v otázke uhlíkových daní a cla často cituje francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý je jedným z najväčších zástancov myšlienky a na konci minulého leta vydala správu, v ktorej naznačila, že uhlíkové clo neprestupuje problém pre pravidlá obchodovania, vysvetľuje Borloo. Uviedol, že s podobnými nástrojmi už experimentujú napríklad tri čínske provincie.

Európska komisia v oficiálnej línii nepodporuje myšlienku zavedenia uhlíkového cla na vonkajších hraniciach EÚ. Brusel sa obáva, že takýto krok by zákonite viedol k odvetným opatreniam, najmä zo strany Číny.

Uhlíkové clo by znamenalo „významný počet nevýhod, ktoré by sa museli riešiť“, uviedla Komisia v pracovnom dokumente o možnostiach financovania klimatických programov minulý týždeň v utorok. Dokument hovorí, že ak by bolo clo i kompatibilné s pravidlami WTO, viedlo by k obchodným vojnám a odvetným opatreniam. Súčasne by to zvýšilo ceny tovarov; museli by sa do nich zákonite premietnuť zvýšené náklady na administratívu.

Oficiálne stanovisko Komisie je v rozpore s tým, čo povedal Sarkozy na jarnom summite 26. marca; že Komisia by mala údajne v júni predstaviť návrh iniciatívy za uhlíkové clo. V júni však Komisia predstaví dôsledkovú štúdiu o zvýšení redukčného cieľa z 20 na 30 percent do roku 2020. Predpokladá sa, že jej záverom bude tvrdenie, že v dôsledku hospodárskej krízy sa dajú ľahšie dosahovať ambicióznejšie klimatické ciele, pričom náklady na takéto aktivity budú nižšie.