Únia chce od Grécka detailnejší plán rozpočtových reforiem

Grécko tento týždeň miesto dobrej správy dostalo hneď dve zlé, čo  malo dosah aj na dôveru finančných trhov. Najprv jeden z členov Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) vyhlásil, že krajine určite neposkytnú pomocnú ruku a včera zas delegácia EÚ nebola spokojná s jej plánmi na fiškálnu konsolidáciu.

Jürgen Stark z ECB pre talianske médiá vyhlásil, že Grécko môže zabudnúť na pomoc od ostatných bankárov v Únii – „Trhy klamú samy seba, keď si myslia, že ostatné členské štáty raz siahnu do peňaženky, aby Grécko zachránili,“ varoval.

Ako pripomína denník Financial Times, Starkove slová by však nemali prekvapovať. Ide totiž o ešte väčšieho konzervatívca ako je celá konzervatívna ECB. „Len ťažko by sme od neho mohli očakávať návrh na to, aby ostatné krajiny eurozóny utekali Grécku na pomoc,“ píše britský denník.

Financial Times okrem toho upozorňuje, že pokiaľ by Grécko skutočne vyhlásilo bankrot, nie je to ECB, kto by mu mohol ponúknuť záchranné pôžičky, takú moc totiž nemá. Muselo by ísť o rozhodnutie európskych politikov a nie guvernérov národných bánk. Ich úlohou by však bolo prípadný plán spustiť a plniť poradnú úlohu.

Grécko samozrejme akúkoľvek hrozbu bankrotu (najmä zo strachu, že stratí posledné zvyšky dôvery finančných trhov) vehementne odmieta. „Nebudeme potrebovať, aby nás niekto zachraňoval, prijímame všetky potrebné kroky tak, aby sme skrotili deficit a dlh verejných financií,“ uviedol grécky minister financií George Papaconstantinou.

V decembri sa ukázalo, že Grécko má veľmi vážne fiškálne problémy, ktoré väčšinu roka pred Bruselom tajilo. Jeho deficit sa vlani pohyboval okolo 12,7 % HDP a verejný dlh atakoval hranicu 113 %.

Od stredy dodnes bola preto v krajine na inšpekčnej ceste delegácia Európskej únie, ktorej úlohou bolo preskúmať plány Atén na razantnú fiškálnu konsolidáciu. Podľa nich by deficit mal klesnúť pod 3 % do roku 2012.

Podľa neoficiálnych informácií agentúry Reuters nebola delegácia s gréckou strégiou spokojná, pretože je príliš všeobecná. „Požiadali nás, aby sme kvantifikovali, aké budú mať plánované nástroje  reálne vplyvy a zapracovali ich do celkovej stratégie,“ uviedol pre Reuters jeden z gréckych vyjednávačov.

Atény počítajú s poklesom sociálnych výdavkov aspoň o 10 % alebo s nárastom dane z pridanej hodnoty. Odbory bijú na poplach a vyhrážajú sa štrajky.