Únia stupňuje úsilie v boji proti daňovým únikom

Nový impulz dostala revízia smernice o daniach z úspor, ktorej súčasťou je aj klauzula o výmene informácií medzi členskými štátmi. Nemecko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Veľká Británia sa dohodli, že opatrenia zavedú, hoci ich od roku 2008 blokujú Luxembursko a Rakúsko. Vyzvali zároveň ostatné krajiny, aby sa pridali. Ako prvé na ich výzvu zareagovali Poľsko, Holandsko, Belgicko a Rumunsko.

„Nikto nemôže poprieť, že bankové tajomstvo je minulosťou,“ vyhlásil koncom minulého týždňa francúzsky minister financií Pierre Moscovici. Jeho britský rezortný kolega George Osborne uviedol, že v čase úsporných opatrení je nespravodlivé, keď sa niekto vyhýba plateniu daní.

Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy otázku boja proti daňovým únikom zaradil aj do agendy summitu Európskej rady, ktorý bol stanovený na 22. mája.

Rakúsko

Po tom, čo Luxembursko potvrdilo, že do roku 2015 pripravuje zmiernenie svojich pravidiel o bankovom tajomstve, Rakúsko ostáva izolované. Radšej bude účtovať 35-percentnú daň z úrokov z vkladov v rakúskych bankách a posielať ju do domovských krajín bez identifikovania majiteľa účtu, ako by sa malo s ostatnými štátmi deliť o informácie o klientoch.

Rakúska ministerka financií Maria Fekterová vyhlásila, že jej krajina trvá na bankovom tajomstve. „Veľká Británia má veľké množstvo rajov pre daňové úniky a pranie špinavých peňazí v bezprostrednej blízkosti svojej právnej zodpovednosti – Normanské ostrovy, Gibraltár, Kajmanské ostrovy, Panenské ostrovy,“ poukázala.

Britský minister sa bránil vyhlásením, že vláda prijala dohodu o automatickej výmene informácií s Normanskými ostrovmi a presadzuje väčšiu transparentnosť zo strany svojich zámorských teritórií na Kajmanských ostrovoch a Britských Panenských ostrovoch.

Francúzky minister pre rozpočet Bernard Cazeneuve minulý štvrtok Rakúsko upozornil, že ho umiestni na francúzsky zoznam nespolupracujúcich krajín, ak neimplementuje zmeny vyplývajúce zo spomínanej smernice. Fekterová však v Dubline uviedla, že minister Moscovici ju ubezpečil, že Cazeneuve to v skutočnosti tak nemyslel. Moscovici však následne vyhlásil, že čiernej listine sa nevyhne žiadna krajina, ktorá sa odmietne podieľať na smernici o zdaňovaní úspor.

Politické tlaky

Silný dôraz na boj proti daňovým únikom má korene v úsporných opatreniach v celej Európe, pričom členské štáty dostali do rozpakov úniky informácií o bohatých občanoch, ktorí sa vyhýbajú plateniu daní v čase, keď ich vlády zvyšujú, čo teda najviac vplýva na bežných ľudí.

„Ministri boli vďační za informácie o unikajúcich daniach, ktoré sa objavili v tlači,“ uviedol pre EurActiv nemenovaný predstaviteľ EÚ, ktorý sa zúčastnil na rokovaniach ministrov. „Boli len trochu sklamaní, že sami nemali tie informácie,“ dodal.

Politické tlaky na národnej úrovni tiež zohrávajú svoju rolu. Bývalý francúzsky minister pre rozpočet Jérôme Cahuzac čelí vyšetrovaniu za podvod po tom, čo priznal, že klamal o svojom švajčiarskom účte. Aféru ostro kritizuje prezident François Hollande.

(EurActiv/Reuters/TASR)