USA lámu švajčiarske bankové tajomstvo

Pozadie:

Od Švajčiarska cez Lichtenštajnsko po Kaymanské ostrovy a Brmudy existuje nespočetne veľa štátov, ktoré ponúkajú úľavu od vládneho zdaňovanie pre ultrabohaté rodiny, ktoré si to môžu dovoliť. Takmer tretina tohto bohatstva v daňových rajoch je situovaná vo švajčiarskych bankách. Odhaduje sa, že ide dokopy o 2,2 bilióna USD, čo z alpského štátu robí najväčšie offshorové centrum. Len Spojené štáty strácajú v týchto krajinách 100 miliárd dolárov ročne.

Otázky:

Pod tlakom Washingtonu sa Bern rozhodol, že banka UBS musí poskytnúť informácie o niekoľkých klientoch z USA. Americké ministerstvo spravodlivosti chce detaily o približne 300 Američanoch, ktorý sa využívaním tajných účtov snažia vyhnúť zdaňovaniu. V stredu UBS vyhlásila, že je ochotná zaplatiť pokutu 780 miliónov dolárov.

„V čase, keď milióny Američanov strácajú prácu, domovy a zdravotnú starostlivosť, sa ukazuje, že viac ako 50 tisíc spomedzi nás sa aktívne vyhýba svojej civilnej a právnej povinnosti zaplatiť dane,“ povedal John A. DiCicco, z daňového odboru ministerstva spravodlivosti.

  • Kapitulácia

Švajčiarky denník Neue Zuercher Zeitung nazvalo 780-miliónovú pokutu za kapituláciu. „Pre S´vajčiarsko je to skutočnou pohromou pre najdôležitejší sektor krajiny – banky,“ povedal pre Radio Suisse Romande bývalý člen švajčiarskeho parlamentu Charles Poncet. Stephanie Jarrettová daňová expertka právnickej firmy Baker & McKenzie zasa vyhlásila, že je to krok k väčšej transparentnosti.

Podľa švajčiarskeho práva, bankové informácie môžu byť poskytnuté zahraničným daňovým úradom len pokiaľ má jasné dôkazy, že došlo k daňovému podvodu, nie úniku. Druhá spomenutá okolnosť sa v Švajčiarsku nepovažuje za prečin. Klienti môžu dokonca požiadať o to, aby ich dáta neboli transferované.

Finančný reguláčný orgán FINMA krajiny tvrdí, že našli nezrovnalosti v evidencii UBS banky. Rozhodli sa spolupracovať s americkými daňovými inštitúciami v rámci vyšetrovania, ktoré ohrozuje existenciu banky.

Podľa Le Temps sa vláda rozhodla zvoľniť prísne pravidlá o bankovom tajomstve. „Je to politické rozhodnutie. Bern zmenil definíciu toho, čo možno považovať za porušenie bankového tajomstva,“ píšu noviny.

  • Možné európske dôsledky

Daňový spor podrobne sledovali západné vlády a možno podniknú podobné kroky ako americké autority. Nemecko a Francúzsko možno podobným spôsobom zakročia voči vlastným bankám. Nemecký minister financií Peer Steinbuck už dlhšiu dobu verejne poukazuje na skryté nezdanené peniaze v švajčiarskych bankách.

Samotná UBS banka vo svojom poslednom finančnom reporte varovala pred potenciálnymi krokmi ostatných štátov, ktoré sa podľa nej zamerajú na medzinárodné aktivity a služby, ktoré vykonávajú a poskytuje UBS a ostatné finančné inštitúcie.

Daňový experti tvrdia, že Švajčiarsko „neprezradí všetky svoje bankové tajomstvá“, no očakávajú, že aj ostatné malé krajiny začnú viac spolupracovať so západnými daňovými orgánmi, keď o to požiadajú.

Podľa právneho zástupcu, ktorý je tiež zapletený do daňového sporu je „offshorový priemysel mŕtvy pre zákazníkov, ktorí prichádzajú z krajín, ktoré vyvíjajú aktivity v snahe zabrániť vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam“.

Komisia sa zatiaľ k situácii odmietla vyjadriť, no podľa jej hovorcu podrobne sleduje vývoj udalostí.

 (EurActiv/Reuters)

Pozície:

UBS priznala plnú zodpovednosť za svoje neprimerané aktivity. „Je jasné, že ako organizácia sme spravili chyba a náš kontrolný systém bol neadekvátny,“ povedal Marcel Rohner, výkonný riaditeľ banky.

Francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti Bruno Lemaire tvrdí, že sa svetoví lídri na summite G20 v Londýne dohodnú na konkrétnej odpovedi na finančnú krízu, ktorej súčasťou budú kroky voči daňovým rajom a prísne banková regulácia.  

René Schwok, z Európskeho inštitútu Ženevskej univerzity pre švajčiarske médiá na otázku aká bude reakcia štátov EÚ povedal: „Predpokladám, že nemecký minister financií musí byť veľmi spokojný. Avšak nie jeho kolega v Luxembursku. EÚ nie je v tomto smere jednotná.“

Ďalšie kroky:

  • 22. február: Summit členských krajín EÚ a súčasne skupiny G20 v Berlíne.
  • 1 marca: Mimoriadny summit EÚ v Bruseli. March: Extraordinary EU summit in Brussels
  • 19-20 March: EÚ summit v Bruseli.
  • 2 April: G20 summit v Londýne