V britských voľbách pôjde o ekonomiku

foto: šéf konzervatívcov a možný budúci britský premiér David Cameron

Nový britský rozpočet, predstavený minulý týždeň, plánuje zvýšiť národné sociálne poistenie od apríla 2011 o 1%. Konzervatívci sľubujú, že ak sa dostanú do vlády, zrušia to.

Zvýšenie dávok kritizujú aj podnikateľské skupiny. Podľa nich to poškodí tvorbu pracovných miest, keďže zvýši náklady zamestnávateľov a zamestnancov.

Konzorcium deviatich podnikateľských združení spustilo petíciu, ktorá požaduje zrušenie plánovaného zvýšenia poistného, keďže ide o „zdanenie pracovných miest“, ktoré môže spôsobiť stratu 57 000 pracovných miest v sektore malých a stredných podnikov (MSP).

Konzervatívny líder David Cameron tiež odhalil, že znižovanie daní bude jedným z hlavných bodov predvolebnej kampane. Konzervatívci chcú deficit udržať na uzde znižovaním výdavkov.

Priemyselné skupiny však ministra financií Alistair Darlinga po jeho prejave pri predstavovaní rozpočtu aj pochválili. Malým a stredným firmám sa má znížiť zaťaženie, a zavádza sa funkcia „úverového rozhodcu“, ktorý môže prinútiť banky požičiavať MSP.

Labouristi taktizujú

Slabinou premiéra Gordona Browna je, že bol ministrom financií v čase vysokého hospodárskeho rastu a slabej regulácie, ktoré posilnili závislosť na príjmoch zo sektora finančných služieb, sústredeného v londýnskej City.

Napriek tomu chcú labouristi hrať kartou „skúseností“. Chcú sa zamerať na konzervatívneho tieňového ministra financií George Osborna a vykresliť ho ako „nezrelého a slabého“. Podľa stratégov labouristov je práve Osborne slabým miestom v zostave tieňovej konzervatívnej vlády.

Liberáli: My sme vás varovali…

Liberálni demokrati chcú pozornosť upriamiť na vlastného kandidáta, Vince Cableho – skúseného ekonóma, považovaného za volebný tromf. Okrem doktorátu z ekonómie sa Cable hrdí aj tým, že už pred krízou varoval, že rastúce osobné zadlženie Britov povedie k finančnej kríze.

Už v novembri 2003 kritizoval Cable labouristickú vládu, že dovolila dlhu narásť do takých výšok. Tvrdo zaútočil aj na britské banky za ich nezodpovednú úverovú politiku.

Uspejú menšie strany?

Prieskumy verejnej mienky však naznačujú, že Liberálni demokrati ani teraz neprelomia dominanciu konzervatívcov a labouristov, a skončia tretí. Cable sa tak s vysokou pravdepodobnosťou k postu ministra financií nedostane, ani keby vstúpili do koaličnej vlády.

Výsledky miestnych volieb naznačujú, že uspieť môžu aj malé strany – UK IP (Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva), Britská národná strana, či Strana zelených. Otázkou je, nakoľko sa premietnu na národnej úrovni.

Hlavná téma: ekonomika

Hoci je na vrchole agendy ekonomika, dôležité budú aj sociálne otázky, ako reforma zdravotníctva, zločinnosť, či školstvo. Diskutovať sa bude aj o mieste Británie v Európe. Niektorí konzervatívni kandidáti prijímajú výrazne euroskeptickú agendu, keďže o mandát bojujú s konkurentmi z UKIP a Britskej národnej strany (BNP).