V Rumunsku sa kvôli daniam búria čarodejnice

Hlavným zmyslom novely zákonníka práce, ktorý začal v Rumunsku platiť od 1. januára nového roka, je zabrániť úniku daní. Vláda verí, že väčší objem vybraných financií pomôže čeliť hospodárskej recesii, do ktorej táto krajina upadla v minulom roku, keď sa jej hrubý domáci produkt prepadol o osem percent.

Štát sa rozhodol, že zdanené majú byť aj príjmy čarodejníc. Tie budú po prvýkrát v rumunskej histórii odvádzať 16 % daň z príjmov a platiť si sociálne a zdravotné poistenie. Odvodu daní sa nevyhnú ani astrológovia a veštci.

Namiesto toho, aby vyrazili do ulíc, hrozia ženy vykonávajúce toto tradičné remeslo, že uvaria čarodejný odvar, ktorým pokropia okolie prezidentského paláca a vládnych budov v Bukurešti.

Ďalšie z nich sa majú zase vydať na juh k rieke Dunaj, do ktorej chcú vhodiť korienky a lístky povestnej rastliny mandragory a spoločne odriekať zaklínadla. Dúfajú, že sa im podarí vládu očarovať a dane zruší.

„Ublížime tým, ktorí ubližujú nám“, citovali zahraničné médiá najvyššie postavenú rumunskú čarodejnicu Brataru Buzea, ktorá bola v dobách rumunskho komunistického diktátora Ceausescua za výkon profesie väznená. Podľa nej za ťažké hospodárske časy môžu politici a nie prostý ľud.

Iné čarodejnice, ktoré oslovila britská BBC, v povinnosti platiť dane vidia istú formu oficálneho uznania pre svoje povolanie a špeciálne danosti, preto s ich platením problém nemajú.

Povery a ľudová mágia nie sú v krajine grófa Draculu brané na ľahkú váhu.  Služby čarodejníc vraj využíval aj Nicolae Ceausescu a o súčasnom prezidentovi Trajanovi Basescu je podľa denníka Guardian známe, že sa každý štvrtok oblieka do purpurovej farby, aby odvrátil zlé sily. Robí to vraj aj mnoho významných rumunských biznismenov.