Varovania o plastoch sa na cigarety nezmestia, Slovensko bude so smernicou meškať

Označenia majú fajčiarov upozorniť, aby zahadzovaním ohorkov neohrozovali životné prostredie. [Európska komisia]

Od 3. júla má byť na všetkých cigaretách v Únii napísané, že obsahujú plasty. Slovenskí výrobcovia už pol roka hovoria, že to bez zmenšenia kolkov nepôjde. Ministerstvo životného prostredia zatiaľ pretláča zákon, ktorý problém odloží na budúci rok.

Smernica o jednorazových plastoch je známa najmä tým, že od tretieho júla zakazuje umelohmotné príbory. Mnohé reštaurácie sa už na nový režim pripravili dopredu a Slováci sa začínajú stretávať napríklad s papierovými alebo kovovými slamkami.

Nie všetky jednorazové plasty sa ale dajú jednoducho nahradiť. Napríklad hygienické vložky, vlhčené vreckovky, ale aj cigaretové filtre. Pri tých si väčšina spotrebiteľov ani neuvedomuje, že sú z plastu.

Smernica teda aspoň zavádza nové varovania, ktoré na zloženie obalov zákazníkov upozornia. Cieľom je, aby ich nezahadzovali na zem, odkiaľ sa dostávajú do oceánov a znečisťujú životné prostredie.

Na škatuľkách slovenských cigariet ale nové označenia tak skoro nepribudnú. Tabakové firmy od začiatku roka upozorňujú, že sa vedľa povinných kolkov a zdravotných varovaní už ďalší prvok nezmestí. Žiadajú, aby vláda zmenšila kolky na veľkosť, ktorá je podľa nich v Európe bežná.

Rezort životného prostredia tvrdí, že sa im snaží vyjsť v ústrety prechodným obdobím, počas ktorého majú možnosť dopredať zásoby až do konca januára 2022. To ale platí len pre cigarety vyrobené do júla.

Pre krabičky vyrobené po tomto dátume začnú od budúceho februára platiť pravidlá, ktoré výrobcovia stále nedokážu zrealizovať.

Ohorky z cigariet sú tiež plastový odpad. Zmena správania fajčiarov je kľúčová

Rozšírená zodpovednosť za plastový odpad sa bude týkať aj tabakových firiem. Ich najväčším problémom sú filtre z cigariet.

Smernicu prebrať nestihnú

Ministerstvo o probléme vie minimálne od januára tohto roku, kedy sa skončilo medzirezortné pripomienkové konanie k novele zákona o odpadoch. Na situáciu v rámci neho upozornilo viacero výrobcov, ktorí navrhli aj riešenie so zmenšením kolkov.

Rozpor sa ale za pol roka nepodarilo prekonať a Slovensko tak do 3. júla smernicu prebrať nestihne. Podľa ministerstva životného prostredia bola v rámci legislatívneho procesu predložená na rokovanie Hospodárskej a sociálnej rade SR. Na rokovaní z 28. júna sa ale ako bod programu neobjavila a ďalšie rokovanie bude až v auguste.

Európska komisia tak môže Slovensku udeliť sankcie za meškanie. V podobnej situácií je napríklad aj susedné Česko, kde sa ale legislatíva aspoň už stihla dostať do parlamentu.

„Chaotický legislatívny proces neprispieva k predvídateľnému a priaznivému podnikateľskému prostrediu,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Ľubomír Tuchscher, výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky, ktoré zastupuje 98 percent trhu s tabakovými výrobkam. Pravidlá by podľa neho mali byť vopred jasné aspoň niekoľko mesiacov vopred, keďže tlač škatuliek realizujú externí dodávatelia.

Jednorazové plasty končia. Čo bude ďalej?

Nová európska smernica, ktorú sa chystá transponovať aj Slovensko, nedokáže vyriešiť rastúcu svetovú produkciu plastového odpadu. Kým globálna diplomacia zlyháva, Francúzsko a Holandsko prišli s dobrovoľnými záväzkami pre nadnárodné firmy.

O zmenšení kolkov diskutujú

Meškajúca novela ale hlavný problém nerieši.

„Ministerstvo životného prostredia sa usiluje čo najviac vyhovieť požiadavkám všetkých partnerov, preto doplnilo prechodné obdobie, počas ktorého výrobcovia cigariet budú mať čas upraviť označovanie na škatuľkách,“ odkazuje envirorezort. Prechodné obdobie je v novele nastavené do konca januára 2022.

Združenie ale upozorňuje, že toto obdobie platí len pre cigarety uvedené na trh pred 3. júlom 2021. Nevzťahuje sa teda na škatuľky vyrobené po tomto dátume, na ktoré výrobcovia stále nevedia nové varovanie umiestniť.

„Pri menších formátoch krabičiek, ktoré predstavujú viac ako tri štvrtiny typov všetkých tabakových výrobkov s filtrami na Slovensku, je označenie, diplomaticky povedané, stále problematické,“ hovorí Tuschscher.

Podľa smernice má byť totiž umiestnené horizontálne a na zadnú stranu obalu. Tá je však už od roku 2016 na 65 percent zaplnená obrázkami a textami, ktoré majú fajčiarov od zlozvyku odrádzať. Okrem toho sa na zadnej strane nachádza kolok, ktorý nové označenie nesmie prekrývať.

Ako na voľne pohodený odpad? Slovenskí výskumníci chcú zmeniť správanie ľudí

Pilotný projekt slovenských výskumníkov chce predísť vzniku voľne pohodeného odpadu zmenou správania ľudí s pomocou poznatkov z behaviorálnej psychológie. Projekt sa bude realizovať v okolí Štrkovca v Bratislave a v Ivanke pri Dunaji.

V prípade, že sa varovania na zadnú stranu nezmestia, dáva smernica možnosť ich umiestniť na bočnú stranu. Menšie balenia, ktoré na Slovensku prevládajú, ju ale majú príliš malú na to, aby sa tam v požadovanej veľkosti zmestili.

Riešením by mohlo byť prejsť na väčšie obaly, čo by ale išlo proti cieľu smernice. Výrobcovia teda navrhujú, aby sa kolky zmenšili.

„Ideálne na rozmer 16 x 32 mm, ktorý je de facto v EÚ štandardom. Ide o rozmer používaný v 19 členských štátoch a na základe našej analýzy nebolo zaznamenané ich zneužitie,“ hovorí Tuschscher. Tiež tvrdí, že firmy sú ochotné podieľať sa aj na finančných nákladoch, ktoré by mohli byť s vydaním nových kolkov spojené.

Takúto zmenu by ale muselo schváliť ministerstvo financií. To hovorí, že sa problematike venuje. Tlačové oddelenie odkázalo, že optimálne riešenie hľadajú v spolupráci s rezortami zdravotníctva, životného prostredia, finančnou správou aj zástupcami tabakového priemyslu.

Podobné stanovisko dáva rezort financií aspoň od marca a výrobcovia hovoria, že od februára nemajú od vlády žiadne nové informácie.

Filtre áno, tabak nie

Smernica nové povinnosti zavádza pre klasické cigarety alebo cigary, ktoré obsahujú plastové filtre. O tých si spotrebitelia zvyčajne myslia, že sú vyrobené z papiera alebo textílie. V skutočnosti ale ide o acetát celulózy, ktorého rozklad môže trvať až 15 rokov. Rovnako musia byť označené aj samostatne predávané filtre.

Povinnosť sa netýka sypného tabaku ani elektronických cigariet. Tie síce obsahujú plasty, ale nie na jedno použitie. V prípade bezdymových tabakových výrobkov musia byť označené náplne, ktoré plastový filter obsahujú.