Vatikánska banka sa ocitla pod drobnohľadom

foto: Talianski finanční policajti sa rozprávajú pred Námestím sv.Petra vo Vatikáne, zdroj: TASR

Vatikánska banka na seba pritiahla pozornosť talianskej daňovej kontroly v polovici septembra tohto roku, kedy previedla menovanú sumu do pobočiek iných bánk v Nemecku a strednom Taliansku, pričom o tomto kroku predom neuvedomila národnú banku. Podľa zákonov z roku 2007 je ale finančná inštitúcia povinná nahlásiť prevod vyššej sumy peňažných prostriedkov vopred a vysvetliť ich pôvod. Výsledkom je, že prezident Inštitútu pre náboženské diela (IOR) Ettore Gotti Tedeschi a jeho výkonný riaditeľ Paolo Cipriani sa ocitli pod drobnohľadom polície a čelia obvineniam z utajovania informácií o finančných operáciách.

Predstavitelia Vatikánu sa bankárov zastali a uviedli, že sú celou záležitosťou „zmätení a ohúrení,“ cituje Financial Times.  

Tedeschi prevzal vedenie Vatikánskej banky len pred rokom. Predtým pracoval ako šéf operácií v Banco Santander, jednej z najväčších španielskych finančných inštitúcií. Zároveň pôsobí ako profesor etiky financií. Jeho menovanie mnohí vnímali ako pokus o zvýšenie transparentnosti vo Vatikánskej banke. Podľa zdrojov blízkych Vatikánu bolo navyše jeho mandátom zosúladiť činnosť banky s medzinárodnými normami a predpismi v otázkach daňových rajov a prania špinavých peňazí, uvádza Financial Times.

Vatikánska banka vznikla počas Druhej svetovej vojny, v roku 1942, za účelom spravovania účtov kresťanských rádov a organizácií, kardinálov, biskupov, či kňazov. Predpokladá sa, že súčasná hodnota jej aktív presahuje 3,7 miliardy eur. Na vedenie banky dohliadajú piati kardináli, nemá žiadnych akcionárov a jej zisky sa využívajú na charitatívne účely. Hlavné sído sa nachádza priamo vo Vatikáne. Banka operuje bez pobočiek a vzhľadom na jej status ako centrálnej banky cirkvi sa jej nedotýkajú pravidlá EÚ.

Inštitút pre náboženské diela si najväčšiu pozornosť vyslúžil v 80. rokoch, kedy sa jeho meno spájalo s krachom jednej z najväčších talianskych bánk Banco Ambrosiano, ktorej hlavným akcionárom bola práve Vatikánska banka. Riaditeľa Banco Ambrosiano Roberta Calviho, prezývaného aj Boží bankár pre jeho vzťahy s predstaviteľmi cirkvi, neskôr našli v roku 1982 obeseného na jednom z londýnskych mostov.

V 90. rokoch bola inštitúcia zapletená do korupčného škandálu Enimont, kedy došlo k podplácaniu talianskych politikov za cieľom získať povolenie na reorganizáciu chemického odvetvia v krajine.