Východná Európa vníma MDŽ rozporuplne

Zdroj: Flickr

MDŽ v Čechách – rekordné tržby kvetinárstiev

Pre zneužívanie dňa žien propagandou komunistického režimu má v Čechách mnoho odporcov, pretože asociuje tragikomické scény, v ktorých muži sviatok využili ako zámienku pre bujarú zábavu, kým ženy dostávali sladkosti alebo mydlo, keďže ich zamestnávatelia ich museli povinne obdarovať.

Od pádu režimu v roku 1989 MDŽ „konkurujú“ oslavy Dňa matiek alebo svätého Valentína. No aj tie kritizujú, že sú umelé alebo len komerčné.

Keď sa v roku 2004 k moci dostali sociálni demokrati, parlament schváli zákon o štátnych sviatkoch, ktorý 8. marec označil za významný deň, a to aj napriek protestom stredopravej väčšiny v Senáte. 

Situácia sa postupne mení, keďže mladá generácia nemá s MDŽ spojené žiadne negatívne spomienky. Ako informuje český EurActiv, radosť z tohto dňa mávajú najmä kvetinárstva, ktoré vtedy zaznamenávajú vyššie tržby ako na Valentína či Deň matiek.

V Poľsku už ženy nedostávajú pančuchy

MDŽ v Poľsku už nemá inštitucializovaný základ, no oslavy sú prominentnejšie ako v minulosti. Ľudia síce tiež v zlom spomínajú najmä na zvädnuté karafiáty, no aj v súčasnosti ženy najčastejšie dostávajú kytice. V školách aj vo firmách v tento deň bežne dostávajú malú pozornosť. No jedna zásadná vec sa zmenila: už nedostávajú balík nemletých kávových zŕn alebo pančuchy. Za komunizmu to bol výnimočný darček, pretože šlo o nedostatkový tovar.

Rumuni MDŽ slávia bez negatívnych asociácií z minulosti. Aj keď nejde o oficiálny sviatok, niektoré firmy dávajú ženám pol dňa voľno. Kritici to považujú za prejav sexizmu, napriek tomu, že ženy väčšinou voľný čas využívajú na varenie sviatočnej večere.

Slovenský premiér recituje

Kresťansko-demokratické hnutie (KDH) v minulosti vyzývalo k tomu, aby MDŽ nahradil Deň matiek ako oficiálny sviatok, SMER-SD zasa naopak – aby sa oficiálnym sviatkom stal Deň žien. Ani jeden však nepatrí medzi štátne sviatky. 

Strana SMER-SD v uplynulých dňoch pre ženy zorganizovala niekoľko podujatí. Premiér Robert Fico na nich recitoval básne a rozprával vtipy o vzťahoch medzi mužmi a ženami. Väčšinou sa ich zúčastňovali dôchodkyne.

Fico zdôraznil, že MDŽ nemá žiadne spojenie s komunistickou dobou a poukázal na to, že ženské organizácie v USA ho oslavovali už začiatkom minulého storočia, rovnako aj v predvojnovom Československu. Premiérovo turné po krajine je však vnímané ako súčasť predvolebnej kampane.

Pozície:

Predseda Európskeho parlamentu Poliak Jerzy Buzek vyhlásil, že MDŽ nie je o darovaní kvetov. „Medzinárodný deň žien je na oslavu tých, ktoré majú najväčší, no niekedy veľmi tichý vplyv na naše životy. A koniec-koncov žien je vo svete viac ako mužov. Tento deň nie je len o darovaní kvetov. Je o rovných právach a rovných príležitostiach,“ uviedol.

„Podporujem napríklad daňový systém, v ktorom by platilo – čím viac detí, tým nižšie dane. Z pohľadu európskej demografie, by to mohlo veľmi pomôcť,“ dodal.

„Európsky parlament sa aktívne zapája do týchto diskusií, snaží sa presadiť legislatívu o rovných príležitostiach a proti diskriminácii. Dôležité postavenie má Výbor EP pre práva žien,“ vysvetlil.

„V starnúcej Európe ženy potrebujú rovnocenný prístup pri uchádzaní sa o prácu a zotrvať profesionálne aktívne vo všetkých hospodárskych sektoroch. Aby všetky ženy mohli napĺňať svoje kariérne ambície a zároveň vychovávať deti, potrebujeme zvýšiť úroveň materských škôlok. Okrem toho pre ne chceme rovnaký plat aj zaobchádzanie.“ Predseda EP vyzval aj k prijatiu akčného plánu na obmedzenie násilia páchaného na ženách.