Vyjednávač vidí dohodu o európskej dani z finančných transakcií

daň z finačných transakcií

Rakúsky minister financií, ktorý sa snaží o dohodu o FTT Hans Jörg Schelling, zdroj: EURACTI.de/DPA

Dohoda o európskej dani z finančných transakcií je už na dosah. Vyhlásil to dnes rakúsky minister financií Hans Jörg Schelling, podľa ktorého dohodu podporili ďalšie krajiny a nová francúzska vláda dokončuje jej revíziu.

Návrh na zdanie podielu z akciových a derivátových transakcií medzi finančnými inštitúciami predložili Nemecko a Francúzsku v roku 2012. Je však považovaná skôr za politický symbol, ako za snahu o korekciu nevhodného správania bánk, ktoré viedlo k vypuknutiu globálnej finančnej krízy, najhoršej v tomto storočí.

“V podstate je hotová, pretože mám sľub dvoch z troch štátov – Slovenska, Slovinska a Belgicka, že sa pripoja,” povedal Schelling, jeden z hlavných koordinátorov plánu, pre rakúsky rozhlas ORF.

https://euractiv.sk/clanky/danova-politika/ftt-caka-sa-na-slovensko-belgicko/
Nespresnil, ktoré dve krajiny sa zaviazali podporiť dohodu. Pôvodne mala platiť pre celú Európsku úniu, ale väčšina z 28 členov bloku od nej ustúpila. Zavedenie tejto dane aktuálne podporuje len 10 štátov: Belgicko, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Grécko. Niektoré štáty ju už na svojom území zaviedli.

Francúzi skúmajú

Nový francúzsky minister financií Bruno Le Maire požiadal o čas na preskúmanie plánu, uviedol Schelling a pripomenul, že Francúzsko tradične patrí medzi aktívnych podporovateľov novej dane.

Na rade je teraz Európska komisia, ktorá by mala navrhnúť legislatívu, a potom ministri rozhodnú, kedy začne platiť.

Schellingov optimistický tón však kontrastuje s vyhlásením jeho nemeckého kolegu Wolfganga Schäubleho, ktorý minulý týždeň povedal, že schválenie tejto dane tak skoro neočakáva.