Vyššia daň z alkoholu ohrozuje tisíce robotníkov vo Veľkej Británii

Britskí výrobcovia alkoholu vyzvali vládu, aby nepristúpila k zvýšeniu dane z alkoholu. Vláda navrhla eskaláciu spotrebnej dane rozvrhnutú na najbližšie štyri roky vždy o 2 percentá. Priemysel je však proti a žiada, aby sa aspoň počas platnosti tohtoročného rozpočtu zamedzilo zvyšovaniu.  

Oxford Economics urobil výskum dôsledkov minuloročného 17-percentného skoku v spotrebnej dani a navrhovaného postupného zdražovania, o jeho výsledkoch informuje portál Tax-news. Vyšlo im, že ohrozených je 75 tisíc pracovných miest. Predpokladajú totiž 11-percentný prepad predaja alkoholu. 

Výskum zároveň tvrdí, že do štátnej pokladnice príde oveľa menej príjmov zo spotrebnej dane ako odhaduje vláda. Sektor už teraz zažíva masívne zatváranie pohostinstiev a prepúšťanie. Pokiaľ by sa dane ešte zvýšili, priemysel by sa prepadol do ešte väčších problémov. 

„Vyzývame vládu, aby znovu zvážila svoje rozhodnutie pred tým, ako bude neskoro pre tisíce zamestnancov a ich rodiny. Náš sektor kríza zasiahla rovnako prudko ako ostatných britských výrobcov a maloobchodníkov,“ vysvetľujú v spoločnom stanovisku výrobcovia alkoholových výrobkov.