Vyššie tabakové dane rovná sa menej fajčiarov, tvrdí WHO

Kampaň WHO: Vyššie tabakové dane = menej fajčiarov (WHO)

WHO pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku (31. mája) vyzvala politikov, aby vo svojich krajinách zvyšovali spotrebné dane na cigarety.

Organizácia pripomína, že na následky fajčenia ročne zomiera takmer šesť miliónov ľudí, vrátane asi 600-tisíc nefajčiarov v dôsledku pasívneho fajčenia.

Potreba rozhodných krokov

„Zvýšenie tabakových daní je najefektívnejší spôsob ako znížiť spotrebu tabaku a zachrániť životy ľudí,“ povedala generálna riaditeľka WHO Margaret Chan. „Rozhodné kroky pri stanovení tabakových daní zasiahnu tabakový priemysel na citlivom mieste,“ dodala.

Zvýšenie tabakovej dane má byť podľa WHO najúčinnejším spôsobom ako od fajčenia odradiť najmä mladých ľudí a chudobnejšie vrstvy. Pravidelní fajčiari by mohli byť motivovaní, aby skoncovali s týmto zlozvykom, prípadne aspoň znížili dennú spotrebu.

„Daňová politika môže byť rôzna, avšak zvýšenie tejto dane musí podporiť každý. Zvýšenie tabakovej dane jednoznačne znamená menej chorôb a úmrtí,“  povedal riaditeľ oddelenia WHO pre prevenciu Douglas Bettcher.

Francúzsko príkladom

WHO za príklad Dáva Francúzsko, ktoré v rokoch 1990 až 2005 niekoľkokrát zvyšovalo tabakové dane a upravovalo ceny cigariet. Výsledkom týchto zmien je, že predaj tabakových výrobkov klesol o viac než 50 percent a dramaticky klesla aj miera úmrtnosti v dôsledku rakoviny pľúc u mladých mužov.   

Ekonomický profit

Zo zvýšenia dane môžu profitovať aj ekonomiky krajín. Z kalkulácií WHO vyplýva, že ak by všetky krajiny zvýšili tabakové dane o 50 percent za škatuľku, vlády by získali dodatočné zdroje až vo výške 101 miliárd dolárov, ktoré by sa mohli využiť na zdravotné a sociálne programy.     

Zvýšením tabakovej dane o 10 percent by sa zredukoval počet fajčiarov o štyri percentá v krajinách s vysokým príjmom a o päť percent v stredne rozvinutých krajinách.

Tabakový priemysel podľa WHO nemá rád tému zvyšovanie tabakových daní, pretože vie, že je to efektívna metóda pri znižovaní spotreby jeho produktov.  

Lepší výber a nastavenie dane

Nie vždy však musí platiť, že vyššie dane znamenajú aj vyšší výnos. V Českej republike má platiť, že čím viac sa v minulosti zvyšovala sadzba spotrebnej dane na tabak, tým menej rástli výnosy, uvádza portál EurActiv.cz.

Dôvodov môže byť niekoľko. Kvôli vyššej cene tabaku rastie podľa tabakových firiem podiel nelegálneho obchodu. Ľudia si tiež viac kupujú rezaný tabak, ktorý je zaťažený nižšou spotrebnou daňou.

Preto je podľa expertov efektívnejšie dbať skôr na lepšie nastavenie spotrebnej dane ako len na jej jednoduché zvyšovanie.

Upozorňuje na to aj WHO. Krajiny by sa podľa organizácie mali zamerať na lepší výber dane, jasnejšie nastavenie systému a na efektívny boj proti nelegálnemu obchodu.