WTO preskúma austrálsky protifajčiarsky zákon

Generické balenie cigariet v Austrálii, Zdroj: TASR/AP Photo/Minister for Health and Ageing

Sťažnosť na Austráliu podala Kuba, Ukrajina, Indonézia, Honduras a Dominikánska republika kvôli zavedeniu tzv. generických obalov na tabakové výrobky.

Austrália je vôbec prvým štátom, ktorý zaviedol úplný zákaz zobrazovania loga a farebného dizajnu na tabakových produktoch. Tie sa od decembra 2012 môžu predávať len v rovnakých olivovozelených škatuľkách.  Austrália si od toho sľubuje zníženie počtu fajčiarov pod 10 % do roku 2018 zo 16,6 % v roku 2007.

Po stretnutí skupiny WTO na urovnávanie sporov za zavretými dverami sa Austrália a päť sťažovateľov mali dohodnúť, že sťažnosť každej krajiny sa bude posudzovať individuálne, uviedol zdroj Reuters.

Šéf WTO Roberto Azevedo by mal do 5. mája vymenovať trojčlenný panel nezávislých obchodných a právnych expertov, ktorí budú mať šesť mesiacov na vydanie rozhodnutia.

Podľa odporcov je austrálsky zákon príliš prísny a vedie k nárastu falšovania cigariet. Taktiež sa im nepáči, že Británia, Írsko či Nový Zéland začali s prípravou návrhov podobnej legislatívy vo svojich krajinách.

Päť krajín, ktoré podalo na krajinu sťažnosť tvrdí, že austrálsky tabakový zákon porušuje pravidlá obchodovania a obmedzuje práva duševného vlastníctva.

„Moja krajina plne podporuje austrálske ciele v oblasti zdravia. Avšak, opatrenie o generických obaloch nebude mať želaný efekt a nepovedie k zníženiu počtu fajčiarov. Zároveň  je nevýhodný pre tabakový priemysel,“ povedala šéfka zahraničného obchodu Dominikánskej republiky Katrina Naut,

„Zavedením zákazu zobrazovania loga a farebných dizajnov, nebudú môcť výrobcovia odlíšiť svoje prémiové produkty od konkurenčných na trhu,“ dodala.

Tento dlho očakávaný verdikt je predmetom veľkého záujmu globálneho tabakového priemyslu. Spor by mohol mať implikácie aj pre ďalšie sektory, keďže zástancovia zdravia v ňom vidia potenciál pre zavedenie zákonov o generických obaloch pre alkohol či nezdravé potraviny. 

V marci tohto roka schválila novú legislatívu o tabakových výrobkoch aj Európska únia. Čaká ju ešte dvojročná implementácia. Cieľom novej smernice je dosiahnuť, aby sa spotreba tabakových výrobkov a tabaku stala v EÚ menej príťažlivá, a to najmä pre mladých ľudí.

Novou právnou úpravou sa má zväčšiť plocha vyhradená pre zdravotné varovania na 65 percent na prednej aj zadnej strane balenia. Navyše, varovania nebudú už len v textovej podobe, ale pôjde o povinnú kombináciu obrazu a textu.

(EurActiv/Reuters)