Začínajú opozičné protifajčiarske konferencie. Jedna vidí v e-cigaretách problém, druhá riešenie

Rámcový dohovor o kontrole tabaku nedávno oslávil 15 rokov. [WHO FCTC]

Svetová zdravotnícka organizácia hovorí, že tabakový priemysel chce fajčiarskymi alternatívami získať nových zákazníkov. Zástancovia alternatív ale trvajú na tom, že menšou škodlivosťou dokážu zachraňovať životy. Nezhodnú sa na tom, čo je vedecky potvrdené a nebudú spolu ani diskutovať.

Konferencia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) k Rámcovému dohovoru o kontrole tabaku je najväčším stretnutím vlád a odborníkov na boj proti fajčeniu. Jej deviaty ročník sa začína dnes (8. novembra) a v online formáte potrvá celý týždeň. Pre pandémiu sa tentokrát koná až po troch rokoch a závery z nej nastavujú štandard protifajčiarskych zákonov pre 90 percent ľudí na svete, vrátane celej EÚ.

V rovnaký moment začína aj alternatívna konferencia o boji s fajčením. Nazýva sa sCOPe, a organizujú ju zástancovia alternatívnych fajčiarskych výrobkov, napríklad elektronických cigariet alebo zahrievaného tabaku. WHO budú počas piatich dní kritizovať za odmietnutie diskusií o princípe zmierňovania škodlivosti. Fajčiarske alternatívy sú totiž podľa nich menej rizikové a preto by mali byť aj menej regulované.

Portugalsko zdaňuje e-cigarety viac ako tie klasické, Slovensko vôbec. Koho počúvne Únia?

Rozdiely v spotrebných daniach na fajčiarske novinky sú v EÚ veľké. Slovensko je harmonizácii otvorené, minulý rok patrilo k najmiernejším regulátorom. Verejná konzultácia eurokomisie sa priklonila na stranu žiadnych alebo nízkych daní.

Európska únia bude mať do roku 2030 iba päť percent fajčiarov. …

Diskutovať chcú až o rok

Svetová zdravotnícka organizácia naozaj presunula diskusiu o týchto výrobkoch až na ďalší ročník konferencie. Účastníkom bude iba odprezentovaná správa, o ktorej z časových dôvodov nebudú diskutovať.

„Tabakové spoločnosti upravujú svoje taktiky a dnes sa, viac než kedykoľvek predtým, klamlivo prezentujú ako súčasť riešenia tabakovej epidémie a sú odhodlaní získať nové výnosy od mladých ľudí, žien a zraniteľných komunít,“ píše sa v tlačovom vyhlásení k začiatku konferencie. WHO chce bojovať proti snahám zvýšiť predaj tabakových výrobkov „vo všetkých ich formách“.

Aj samotná správa je k výrobkom zamietavá. Odporúča členským štátom bezdymové tabakové výrobky, ktoré miesto spaľovania tabak zahrievajú, regulovať aj zdaňovať rovnako ako klasické cigarety. Aj paru z týchto výrobkov považuje za ekvivalent cigaretového dymu a odporúča krajinám zakázať výrobcom produkty propagovať s tvrdeniami o menšej škodlivosti alebo rizikovosti.

Menej konkrétna je WHO pri elektronických cigaretách, ktoré tabak neobsahujú, miesto toho zohrievajú nikotínovú tekutinu. Krajinám napríklad odporúča ich zdanenie na takú úroveň, aby si ich nemohli dovoliť mladí ľudia. Veľa krajín, vrátane Slovenska, na tieto výrobky uvaľuje iba DPH.

Boj proti nikotínu alebo dymu? Cesty Spojeného kráľovstva a Únie sa rozchádzajú

Aj Európska únia, aj jej bývalý člen, chcú doma znižovať počty fajčiarov. Kým Spojené kráľovstvo podporuje ich prechod k elektronickým cigaretám, Únia zdôrazňuje škodlivosť samotného nikotínu. Prístupy sa môžu prvýkrát po brexite dostať do sporu na novembrovom stretnutí WHO.

WHO čelí kritike aj od bývalých zamestnancov

Nie všetkých 182 krajín podpísaných pod rámcovým dohovorom má ale rovnaký názor. Spojené kráľovstvo napríklad e-cigarety podporuje, zvažuje ich dokonca fajčiarom predpisovať.

Zástancovia alternatív sú ku globálnej konferencií otvorene kritickí. „Svetová zdravotnícka organizácia odmieta stratégiu, ktorá by mohla odvrátiť milióny úmrtí spôsobených fajčením,“ píše sa v liste, pod ktorý sa podpísalo sto aktivistov za nové produkty, vrátane lekárov, odborníkov na závislosti a riaditeľov výskumných inštitúcií. Medzi signatárov patria aj niektorí bývalí zamestnanci WHO, napríklad bývalý riaditeľ výskumu pre juhovýchodnú Áziu alebo bývalý riaditeľ oddelenia pre prevenciu chronických chorôb a podporu zdravia.

Trvajú na tom, že nové produkty predstavujú pre užívateľov menšie riziko. Za najmenej rizikové považujú elektronické cigarety. Verejné politiky by podľa nich mali byť nastavené tak, aby užívateľov odkláňali od klasických cigariet k týmto výrobkom.

Poukazujú napríklad na štúdiu, podľa ktorej nikotínové e-cigarety pomáhajú fajčiarom skoncovať s fajčením cigariet aspoň na šesť mesiacov a fungujú lepšie ako iné odvykacie pomôcky. Tiež nesúhlasia s argumentom, že miernejšia regulácia vyústi k navyknutiu novej generácie fajčiarov. Mladí ľudia podľa nich k rizikovému správaniu inklinujú prirodzene a aj tu je podľa nich lepšie, keď fajčia e-cigarety než tie klasické.

„Členské krajiny by nemali zatvárať oči pred významným potenciálom na zlepšenie verejného zdravia, len preto, že výrobky so zníženým rizikom vyrábajú tabakové spoločnosti,“ píše sa v liste.

Europarlament v novej správe navrhuje zvýšiť dane na všetky tabakové výrobky

Návrh nerozlišuje medzi klasickými cigaretami a tými bezdymovými. Europoslanci naklonení fajčiarskym alternatívam ale pripravujú pozmeňujúce návrhy, ktorými chcú zaťaženie odstupňovať podľa škodlivosti.

Nezhodnú sa na tom, čo sú vedecké dôkazy

Skupiny sa nezhodnú ani na základnej premise, a teda či predstavujú nové výrobky pre ich používateľov menšie riziko. Aj keď WHO uznáva, že prechod na bezdymové tabakové výrobky znižuje niektoré nádorové ukazovatele, pre ďalšie ochorenia sa to nedeje. WHO ďalej upozorňuje na trend simultánneho používania cigariet aj nových výrobkov, čo ich možné zdravotné benefity okliešťuje.

Zástancovia fajčiarskych alternatív tiež uznávajú, že o ich výhodách, najmä z dlhodobého hľadiska, existuje neistota. Tiež priznávajú, že stále predstavujú pre ich používateľov zdravotný risk. Tvrdia však, že množstvo vedeckých dôkazov je dostatočné na to, aby „prílišná opatrnosť“ nebránila fajčiarom zvoliť si iné produkty než „naisto smrteľné“ cigarety.

Aj keď WHO zdôrazňuje, že ich prístup je založený na vedeckých dôkazoch, strany sa nezhodnú na tom, ako by mali byť tieto dáta vyhodnotené. Zatiaľ je však konfrontácia ich prístupov presunutá až na ďalší ročník protifajčiarskej konferencie v roku 2023.