Zaostrené na daňové raje

Lídri na jarnom dvojdňovom summite v Bruseli rozhodli, že Švajčiarsko, Luxembursko a Rakúsko nebudú zapísané na čiernu listinu nespolupracujúcich jurisdikcií podporujúcich daňové úniky. Informuje o tom denník Financial Times. Rozhodol najmä fakt, že v posledných týždňom pod vplyvom medzinárodného tlaku pristúpili k dohodám o ľahšej výmene informácií a väčšej transparentnosti.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zdôraznila najmä pozitívny vplyv virtuálneho listu a že si nevie predstaviť, že by sa nejaká krajina, ktorá prijala štandardy OECD mohla na takom zozname objaviť. Nemecko vo vyvíjaní tlaku na daňové raje zohrávalo hlavnú rolu, pričom to čiastočne naštrbilo jeho vzťahy so Švajčiarskom. Proti nemeckej angažovanosti tento týždeň namietalo Luxembursko, ktoré Nemecko vyzvalo, aby zjemnilo svoju rétoriku. Narážali pri tom na komentáre nemeckého ministra financií Peera  Steinbrücka, že Švajčiari sú ako Indiáni utekajúci pred kavalériou.

Ako píše FT, luxemburský premiér Jean-Claude Juncker vyhlásil, že ho francúzsky prezident Nicolas Sarkozy uistil, že Luxembursko nebude na zoznam zaradené, keďže nedávno prijalo štandardy OECD o výmene informácií o daniach.

K väčšej transparentnosti sa chce zaviazať aj Monako, ktoré sa na čiernej listine OECD, už nachádza. V súčasnosti vyjednávajú o detailoch plánu výmeny informácií.

Medzitým sa Kaymanské ostrovy, kde sa koncentruje väčšina svetových hedgeových fondov zmluvne dohodla so siedmymi európskymi vládami na pomoci s daňovými informáciami. Nemecko, Rakúsko, Belgicko, Česká republika, Luxembursko, Slovensko a Švajčiarsko budú o ne môcť požiadať na základe unilaterálnej dohody.