Zdaňovanie bánk zaplatí deficity a pomoc, tvrdí Sachs

Zdroj: Kolumbijská univerzita

V Londýne vypukla kampaň volajúca po uvalení dane na banky. Jej podporovateľom je aj ekonóm Jeoffrey Sachs, riaditeľ Earth Institute na Kolumbijskej univerzite. Je známy svojou odbornou asistenciou pri tzv. šokovej terapii (rýchlej zmene na trhovú ekonomiku) v Afrike a krajinách východnej Európy. V súčasnosti kritizuje USA z ignorovania verejného blaha.

Vyzýva teda EÚ, aby skoncipovala návrh zavedenia dane vzťahujúcej sa na finančný sektor a predložila h, čo najskôr – najlepšie na najbližšom stretnutí ministrov financií plánovanom na 16. marca. Podľa neho nevadí, že tento krok ešte neurobili USA.

Sachs pre EurActiv povedal, že hnev verejnosti voči bankám vlády aj tak veľmi skoro prinúti, aby na ne uvalili daň, aj keď ide len o veľmi mizivé percento. „Spojené štáty majú obrovskú dieru vo verejných financiách a je evidentné, že finančný sektor nie je dostatočne daňovo zaťažený a podregulovaný,“ zdôraznil.

USA aj Veľká Británia poverili Medzinárodný menový fond, aby im vypracoval správu o nákladoch a výhodách takejto dane. Zverejnia ju v apríli. Obe krajiny však majú iný pohľad na to, aké nástroje a banky, by mali podliehať zdaňovaniu.

Kým Briti chcú zaviesť tzv. Tobinovu daň, ktorej cieľová skupina pokrýva veľkú časť sektora, Američanov kritizujú za zameranie sa len na finančné bilancie veľkých inštitúcií. Podľa Sachsa daň treba najprv otestovať, až potom zavádzať, aby nedošlo k zvýšeniu nákladov na úvery respektíve obmedzeniu prístupu k pôžičkám.

Sachs tvrdí, že zanedbateľné percento dane by mohol pomôcť obrovským deficitom v USA aj EÚ a vlády by si tak zjednodušili spĺňanie dohody o rozvojovej pomoci z roku 2005. Pätnásť krajín sa vtedy zaviazalo, že minimálne 0,51 % svojho národného príjmu v roku 2010 poskytnú rozvojovým krajinám.

„Chýba nám okolo 22 až 25 miliárd dolárov, aby sme splnili svoje záväzky a daň by nám mohla pomôcť vyplniť túto medzeru,“ uzavrel.

Úplné znenie interview v anglickom jazyku nájdete na tomto odkaze.