Zdaňovanie v EÚ má byť transparentnejšie

Zdroj: TASR/Michal Svítok

Európska komisia začala pracovať na programe boja proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam a agresívnemu daňovému plánovaniu.

O jeho spustení rozhodli komisári v stredu (18.2.). Podľa nich je kľúčovým cieľom zabezpečiť, aby boli spoločnosti zdanené tam, kde pôsobia a vytvárajú zisk, a aby sa nemohli vyhýbať plateniu daní prostredníctvom agresívneho daňového plánovania.

Podľa komisárov sa treba osobitne zamerať na zlepšovanie daňovej transparentnosti pri zdaňovaní príjmov právnických osôb. Na tento účel plánuje Komisia predložiť budúci mesiac balík o daňovej transparentnosti.

Počas leta chcú komisári predložiť druhý balík opatrení týkajúcich sa spravodlivého a efektívneho zdaňovania príjmov právnických osôb. V ňom chcú zohľadniť aj súčasné iniciatívy G20 a OECD v oblasti boja proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam.

„V rámci nášho úsilia o hlbší a spravodlivejší vnútorný trh chceme zvýšiť daňovú transparentnosť a zabezpečiť spravodlivejšiu daňovú súťaž v rámci EÚ a na celom svete. Je neprípustné, aby sa daňové orgány pri presadzovaní daňových pravidiel museli spoliehať na úniky informácií,“ uviedol podpredseda Komisie Valdis Dombrovskis, zodpovedný za euro a sociálny dialóg.

Podľa súčasných pravidiel EÚ si členské štáty vymieňajú len veľmi málo informácií o rozhodnutiach týkajúcich sa ich režimov dane z príjmov právnických osôb, ktoré sú často veľmi zložité.

Preto je pre daňové orgány zložité posúdiť, kde nejaká spoločnosť vykonáva reálnu hospodársku činnosť a podľa toho uplatniť daňové pravidlá. V dôsledku toho sa mnohé nadnárodné spoločnosti snažia presunúť zisky a minimalizovať výšku splatných daní, čím členské štáty EÚ pripravujú o značné daňové príjmy.