Zeman sa v Bruseli zastal tabakového priemyslu

Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo

Dnes pokračuje druhý deň oficiálnej návštevy českého prezidenta Miloša Zemana v Bruseli. Postupne sa stretáva s vrcholovými predstaviteľmi EÚ a NATO.

Počas včerajšieho stretnutia s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schultzom diskutoval o revidovanej tabakovej smernici. O tej mali europoslanci v pléne hlasovať ešte počas septembrovej plenárky.

Na základe iniciatívy nemeckých a britských členov EP ho však preradili do agendy prvého z dvoch októbrových plenárnych zasadnutí. Odvolávali sa jednak na nedostatok času na preštudovanie materiálov potrebných pre hlasovanie a mnohí nemeckí europoslanci sa na septembrovej plenárke nezúčastnili pre nedeľné voľby.

Práve Česká republika spolu s Bulharskom, Poľskom a Rumunskom počas prijímania postoja Rady EÚ vystúpili proti navrhovaných opatreniam. Ich obavy sa spájajú s možným vplyvom novej legislatívy na zamestnanosť v tabakovom priemysle a uľahčením života pašerákom.

„Pevne verím, že zvíťazí zdravý rozum a záujem na zamestnanosti asi 1 500 zamestnancov podniku Philip Morris v Kutnej Hore a asi 10 tisíc zamestnancov, závisiacich od prosperity tohto podniku,“ povedal českým novinárom a dodal, že je podľa neho v českom záujme, aby bola smernica aspoň odložená. O téme chce diskutovať aj na ďalších schôdzkach na pôde európskych inštitúcií.

Zemanovo vyhlásenie si vyslúžilo kritiku medzi protifajčiarskymi organizáciami. „Je neuveriteľné, že dôležitý muž, prezident ČR, sa takto osobne k tejto veci stavia. Ak chce pokračovať vo fajčení, urobí tak bez ohľadu na balenie cigariet. Pre 700 tisíc detí, ktoré ročne začínajú fajčiť, je však príťažlivosť obalov škatuliek dôležitá,“ povedala pre ČT24 šéfka najväčšej organizácie pre ochranu zdravia European Public Health Alliance Monika Kosinská.

Cieľom navrhovaných opatrení je jednak znížiť atraktivitu fajčenia medzi mladými a tiež počet fajčiarov o 2 % za päť rokov. Pripravovaná zmena predpisov upravujúcich výrobu, prezentáciu a predaj tabakových výrobkov už od začiatku revízie vyvoláva rozruch.

Komisia revidovaný text predložila koncom minulého roka. Ministri členských štátov sa koncom júna zhodli, že podporia navrhovaný zákaz cigariet s príchuťami (s prechodným obdobím pre najpredávanejšie výrobky). V porovnaní s pôvodným návrhom Európskej komisie je však ich pozícia miernejšia.

Ministri sú za to, aby zdravotné výstrahy pokrývali 65 % plochy obalov a nie 75 % ako pôvodne navrhla európska exekutíva. Rada EÚ tiež nesúhlasila s navrhovaným zákazom tzv. slim cigariet.

Členovia výboru EP pre verejné zdravie (ENVI) však začiatkom júla prijali prísnejšiu reguláciu a podporili návrh Komisie. Zdravotné výstrahy by podľa nich mali pokrývať minimálne  75 % oboch strán obalu cigariet, tabaku na šúľanie a tabaku do vodných fajok.

Po hlasovaní v pléne EP sa k smernici opäť vrátia členské štáty a zaujmú svoju konečnú pozíciu pred spustením trojstranných vyjednávaní s Parlamentom a Komisiou.

Legislatívy proces pritom čelí čoraz väčšiemu časovému tlaku vzhľadom na budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu. Panuje presvedčenie, že tie legislatívne návrhy, čo nebudú prerokované do konca tohto roka už nebudú mať šancu.