Zlý týždeň pre big-tech: Musia zaplatiť pokuty a doplatiť dane

Výkonná podpredsedníčka Komisie Margrethe Vestagerová, ktorá zodpovedá za politiku hospodárskej súťaže. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Dve veľké digitálne firmy neuspeli s odvolaniami na Súdnom dvore EÚ. Podľa konečných rozsudkov dostal Apple nelegálnu štátnu pomoc vo forme daňových úľav a peniaze musí doplatiť, Google zas zaplatí za zneužitie dominantného postavenia na trhu.

Text je súčasťou Týždňa v európskej ekonomike, ktorý pripravuje Euractiv.sk pre Denník N.

Súdny dvor EÚ odmietol odvolanie Google proti pokute za obmedzovanie hospodárskej súťaže. Musí zaplatiť 2,42 miliardy eur. A firme Apple prikázal doplatiť daň 13 miliárd eur, pretože úľavy, ktoré dostal v Írsku, sú nelegálne. Najmä druhý rozsudok je prekvapujúci. Komisia totiž prvostupňový súd prehrala.

Proti obom rozsudkom sa už nemožno odvolať.

O čo ide: Google

Prvý prípad je jednoduchší. V roku 2017 dala Komisia firme Google pokutu 2,4 miliardy eur za zneužívanie dominantnej pozície na trhu. Vo výsledkoch vyhľadávania mala uprednostňovať vlastné služby pred konkurenčnými.

Google rozhodnutie napadol, prípad však v prvom aj druhom stupni prehral. Napriek tomu, že podľa vlastných slov upravil službu Obchod podľa požiadaviek Komisie, pokutu musí zaplatiť.

Apple nemusí Írsku doplácať dane, rozhodol Všeobecný súd EÚ

Spoločnosť Apple mala na základe rozhodnutia Európskej komisie doplatiť Írsku 13 miliárd eur. Podľa súdu sa ale Komisii nepodarilo preukázať, že Írsko skutočne poskytlo digitálnemu gigantovi selektívne ekonomické výhody. 

O čo ide: Apple

Európska pobočka Apple má sídlo v írskom Corku. V roku 2016 Komisia rozhodla, že daňová dohoda, ktorú americká firma uzavrela s írskymi úradmi, je nelegálna. Prikázala jej doplatiť daň 13 miliárd eur. Prípad dal na súd Apple aj írska vláda.

Prvostupňové rozhodnutie v septembri 2020 bolo proti Komisii. Konečné rozhodnutie však, celkom prekvapivo, potvrdilo, že Apple má daň doplatiť, pretože daňovou dohodou porušil hospodársku súťaž.

Prečo je to dôležité

Oba prípady spája, že Komisia využila svoje kompetencie v ochrane hospodárskej súťaže na jednotnom trhu. Prvý je jednoduchý: Google má v jednom zo segmentov digitálneho sektora (vyhľadávanie) takmer monopol a ten zneužíval proti konkurentom aj v iných segmentoch. Obmedzovanie konkurencie má mať, okrem iného, negatívny vplyv na výkonnosť a inovatívnosť celého digitálneho sektora, pretože nových perspektívnych konkurentov digitálni giganti rýchlo odstavia.

Aj v druhom prípade šlo de facto o zneužitie silného postavenia. Apple je pre írsku vládu ako investor taký dôležitý, že si mohol vyrokovať veľmi výhodné daňové podmienky. Priame dane sú síce oblasťou, v ktorej má Únia minimálne kompetencie, no Apple takto získal neférovú konkurenčnú výhodu oproti iným firmám na trhu (napr. menším, ktoré si také podmienky nevedia vyjednať), a hospodárska súťaž už je v kompetencii Komisie.

Spojené štáty v boji s technologickými monopolmi nasledujú Brusel

Americký súd vo svojom rozhodnutí hovorí, že spoločnosť Alphabet, stojaca za vyhľadávačom Google, sa správa ako monopol. Konkrétne má problém s faktom, že pravidelne platí spoločnostiam, ako Apple alebo Mozilla, za to, aby svojich používateľov odkazovali na jej vyhľadávač.

Oba rozsudky tak posilňujú právomoci Komisie v postupe voči firmám, ktoré zneužívajú svoju veľkosť na obmedzenie hospodárskej súťaže alebo vyhýbanie sa plateniu daní.

Digitálni giganti nemajú takéto problémy len v EÚ. Google čelí vyšetrovaniu pre obmedzovanie konkurencie aj v Spojenom kráľovstvev Spojených štátoch.