Tobinova daň: Trójsky kôň EÚ

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

„Plány na zavedenie celoúniovej dane z finančných transakcií naberajú kontúry vzhľadom na pozície, ktoré zaujímajú členské štáty pred kľúčovým summitom lídrov koncom mesiaca. FTT je najnovšou kapitolou trpkého sporu medzi Londýnom a Bruselom a David Cameron sa zrejme opäť sprieči duu Merkozy. Britský premiér však nebude jediný, kto sa vzoprie tzv. Tobinovej dani.

Dánsko, ktoré 1. januára prebralo mandát rotujúceho predsedníctva EÚ, tiež vyjadrilo svoje výhrady. Krajiny ako Švédsko, Írsko a Poľsko rovnako nie sú nadšené myšlienkou zdaňovať obchodovanie s akciami, dlhopismi či derivátmi. Každý štát má pritom svoje vlastné dôvody. Dokonca aj v Nemecku, Merkelová čelí odporu v radoch vlastnej strany, koaličného partnera a nemeckých bánk.

Jeden z európskych diplomatov ovedal, že FTT je trójskym koňom Davida Camerona a že hoci po poslednom summite bolo všetko len o ňom a britskej izolácii, teraz to vyzerá tak, že minimálne v otázke FTT si počas Vianoc našiel nových kamarátov.

Cameron dokonca poveril svojich vyjednávačov, nech urobia všetko, čo je v ich silách, aby zabránili zaradeniu záležitosti do agendy stretnutia lídrov koncom mesiaca. Ak sa však stane súčasťou menu, Cameron chce vetovať každý pokus o zavedenie dane na úrovni všetkých členských štátov.

Merkelová a Sarkozy sú na druhej strane presvedčení, že na európskej FTT sa treba dohodnúť, aj keby to malo byť len v rámci eurozóny. Sarkozy dokonca chce zájsť tak ďaleko, že ak v Bruseli nedôjde k dohode, Paríž daň zavedie jednostranne.

Dánsko, podobne ako Británia, však tvrdia, že FTT môže buď účinná len vtedy, ak je globálna. Írsko zasa trvá na tom, že ak sa v Bruseli na dani dohodne, musia ju prijať všetky štáty, nielen eurozóna.

Ďalší diplomat upozornil, že FTT sa stala emotívnou záležitosťou pre takmer každú krajiny a všetky budú mať pred summitom pripravené stanovisko. Jedna vec je podľa neho istá, nebude to ľahké. Ale keď sa hľadaá dohoda na úrovni 27, tak to nie je ľahké nikdy.

Jedna vec, na ktorej sa zhodujú podporovatelia plánu je, že súčasný návrh Európskej komisie treba doplniť a čo je oveľa dôležitejšie, musí byť robustnejší.

Tento názor zastáva aj výbor EP pre hospodárske záležitosti, ktorý tento týždeň o záležitosti prvýkrát rokoval. S výnimkou britských konzervatívcov a ich politickej skupiny, jeho členovia daň vo všeobecnosti podporujú. Zhodujú sa v tom, že by malo ísť o celoeurópsku FTT a ak to nebude možné, potom na úrovni eurozóny.

Najväčšie pochybnosti europoslancov, podobne ako mnohých členských štátov a finančných inštitúcií sú spojené s tzv. rezidenčným princípom. Ide o situácie, keď by sa daň mala vzťahovať na obchody medzi skupinami so sídlom v EÚ, hoci samotná transakcia prebehne v New Yorku či Hong Kongu.

Podľa europoslancov by to mohlo viesť k únikom alebo niektoré spoločnosti by sa mohli presunúť do iných jurisdikcií. Iní však poukázali na to, že sadzba je taká nízka, že sťahovanie by vyšlo drahšie ako odvedenie dane.

Ak však Francúzsko a Nemecko budú chcieť napredovať aj bez Británie  a ďalších, pôvodný návrh Komisie bude treba upraviť tak, aby obchodníci a banky v eurozóne nepresúvali svoje aktivity do Londýna a iných potenciálnych daňových rajov.“