Na trhu s emisiami je prebytok povoleniek. Môže za to pandémia

Ilustračná fotografia. [EPA-EFE/Sascha Steinbach]

Množstvo dostupných emisných kvót na európskom trhu s uhlíkom sa vlani zvýšilo. V dôsledku spomalenia ekonomiky v roku 2020 totiž firmy produkovali menej emisií a nakupovali menej povoleniek na znečisťovanie, uviedla Európska komisia.

V európskom systéme obchodovania s emisia (EU ETS) bolo na konci roka 2020 v obehu 1 579 miliárd emisných kvót. To predstavuje podľa Komisie 14 percentný nárast oproti roku 2019, kedy bolo v obehu 1 385 miliárd povoleniek.

Vývoj zodpovedal odhadom analytikov: hospodárske spomalenie vyvolané pandémiou spôsobilo, že firmy, ktoré sú zapojené do systému EU ETS, produkovali menej emisií a tým pádom potrebovali menej emisných kvót na ich pokrytie.

Ďalším faktorom, ktorý zapríčinil prebytok emisných povoleniek na trhu, boli kvóty pochádzajúce z minuloročných aukcií vo Veľkej Británii. Aukcie mali prebehnúť už v roku 2019, ale oneskorili sa, takže emisné povolenky sa dostali na trh až v roku 2020. Británia tiež opustila európsky trh s uhlíkom na konci roku 2020 v rámci svojho odchodu z Únie a vytvorila si svoj vlastný systém.

Prebytky smerujú do rezervy

Keďže bol minulý rok na trhu prebytok emisných kvót, bude z aukcií na trhu s uhlíkom od 1. septembra 2021 do 31. augusta 2022 odstránených 378,9 milióna povoleniek. Uložia sa do trhovej stabilizačnej rezervy (Market Stability Reserve – MSR), uviedla Komisia.

Účelom tejto rezervy je odstrániť nadbytok emisných kvót, ktorý sa nahromadil v systéme EÚ ETS a zabezpečiť väčšiu odolnosť systému voči nerovnováham medzi ponukou a dopytom. Jednoducho povedané, ak presiahne počet povoleniek 833 miliónov, presunú sa do rezervy. Ak naopak prebytok klesne pod 400 miliónov, MSR uvoľní kvóty späť na trh.

Od roku 2023 bude počet povoleniek v rezerve iba taký vysoký, aký bol ich počet na trhu predošlý rok. Zvyšné povolenky stratia svoju platnosť.

Ceny emisií sú na historickom maxime

Cena emisných povoleniek sa na začiatku roka vyšplhala na historické maximá. V pondelok stála tona CO2 34,5 eur.

Cena uhlíka stále stúpa

Cena emisných kvót na trhu s uhlíkom tento rok prudko stúpa. Tento týždeň dosiahla absolútny rekord v 16-ročnej histórii systému ETS, keď sa vyšplhala nad 55 eur za tonu.

Európsky systém obchodovania s emisiami (ETS) trpel dlho nízkymi cenami. Stabilizovali ho až reformy a najmä postupné znižovanie celkového množstva povoleniek na trhu. Ďalšie reformy čakajú systém tohto roku, uvažuje sa o jeho rozšírení na sektor námornej či leteckej dopravy ako aj na sektor stavebníctva.

Zároveň Komisia plánuje pokračovať v znižovaní takzvaných bezplatných povoleniek. Bezplatné kvóty v posledných rokoch čiastočne chránili priemysel tým, že za znečisťovanie nemusel platiť plnú sumu. Audítori EÚ však tvrdia, že to oslabilo úsilie o obmedzenie emisií z priemyslu, ktoré od roku 2013 takmer neklesli. Podľa audítorov bolo hlavným producentom emisií prideľovaných toľko bezplatných povoleniek, že ich neboli schopní využiť. Nevyužité emisné kvóty mohli podniky zobchodovať na trhu. To viedlo k neočakávaným ziskom pre firmy, ktoré by naopak mali za znečistenie platiť.

Dovozcovia budú za emisie platiť, domáci znečisťovatelia si udržali výhody

Európsky parlament odsúhlasil zachovanie  bezplatných emisných povoleniek a zároveň zavedenie uhlíkového cla. Podľa kritikov je to dvojité zvýhodnenie domáceho priemyslu, čo nie je v súlade s klimatickými cieľmi ani s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

Rast ceny uhlíka vyvolali vyvolalo viacero faktorov vrátane prísnejších klimatických cieľov EÚ. Tie pravdepodobne spôsobia, že v nasledujúcich rokov bude na trhu čoraz menej emisných povoleniek. Prispel k tomu aj zvýšený dopyt po kvótach zo strany investorov.

Napriek tomuto výhľadu si trh naďalej udržiava značný prebytok kvót. Čiastočne je to spôsobené povolenkami, ktoré zaplavili trh ešte počas ekonomickej krízy v roku 2008 až 2009, kedy klesla produkcia emisií.

Partner