Aj auto sa musí ubrániť kybernetickým útokom

kybernetická bezpečnosť, hacker, jednotný digitálny trh

(zdroj: Katy Levinson/Flickr)

Európska komisia pomaly finišuje so zverejňovaním legislatívy, ktorá povedie k vytvoreniu jednotného digitálneho trhu. Návrhy v oblasti telekomunikácií majú zaistiť budovanie rýchlejších sietí, ku ktorým sa pripojí omnoho viac zariadení. Znamená to tiež viac priestoru pre kybernetické hrozby.

Riešením by podľa Komisie mohli byť štítky podobné tým, ktoré označujú spotrebu energií u bežných spotrebičov. Najpravdepodobnejšia je niekoľkostupňová certifikácia. Prístroje odolné voči hackerom by tak získali povolenie na predaj aj uistenie pre zákazníkov.

„Problémom internetu vecí je to, že sa nedá pozerať na jediný komponent. Musíte sa pozrieť na siete aj na cloud a na certifikácie je potrebný istý rámec,“ povedal na začiatku mesiaca Thibault Kleiner z kancelárie eurokomisára Oettinera.

V Bruseli sa už na túto tému rozbehli rokovania, do ktorých sa zapojili významné technologické spoločnosti ako Nokia, Cisco, Bosch, Philips a viacero telekomunikačných operátorov. Na jeseň sa spustí štruktúrovaný dialóg o inteligentných vozidlách a na začiatku roka 2017 príde nová smernica o osobných údajoch.

Viac nezodpovedaných otázok

V súčasnosti je na svete približne 6 miliárd pripojených zariadení. Do roku 2020 ich môže byť už vyše 20 miliárd. Čoraz populárnejší termín Internet vecí (Internet of Things/IoT) označuje stav, kedy sa na internet pripájajú stroje, ktoré to predtým nerobili.

Klasickým príkladom sú autá, ktoré by sa na základe získaných dát dokázali vyhnúť dopravnej zápche. Ďalším krokom je to, aby cestu zvládli aj bez vodiča. Príkladom pripojeného nariadenia je však aj chladnička, ktorá upozorní na dochádzajúce zásoby a objedná nové.

Hackerský útok na chladničku sa však sotva dá porovnať s tým, ak sa niekto na diaľku zmocní vášho vozidla. Výrobcovia už dopredu signalizujú, že skôr ako hodnotiť jednotlivé časti zariadení by bolo vhodné preskúmať bezpečnosť vložených SIM kariet.

Významná diskusia sa ďalej črtá o vlastníctve a obchodovaní s dátami, ktoré si zariadenia načerpajú.