Američania varujú Európu pred čínskou technológiou v 5G sieťach. Slovensku chýbajú dôkazy

Centrála spoločnosti Huawei v Sydney, v Austrálii. [EPA-EFE/Dan Himbrechts]

Americkí predstavitelia varujú európskych partnerov pred nákupom telekomunikačných zariadení od čínskych spoločností Huawei a ZTE. Deje sa tak v súvislosti s plánovaným zavádzaním novej generácie mobilnej siete.

Američania na stretnutí s Európskou komisiou a belgickou vládou v Bruseli odporučili Európanom nenakupovať čínske telekomuąnikačné zariadenia. O rizikách, ktoré by z tohto kroku mohli plynúť, sa americkí predstavitelia plánujú rozprávať aj s ďalšími európskymi vládami. Telekomunikačné zariadenia spoločností Huawei a ZTE podľa nich predstavujú važné bezpečnostné riziko.

„Hovoríme, že (vy Európania, pozn. red.) musíte byť maximálne opatrní a naliehame na našich partnerov, aby sa neunáhlili a nepodpisovali zmluvy s nedôveryhodnými dodávateľmi z krajín ako je Čína,“ povedal predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorý nechcel byť menovaný.

Spojené štáty sa obávajú možného zneužitia zariadení špionáž. Huawei obvinenia odmietol ako nepodložené. Európa je v súčasnosti pre Huawei jedným z najväčších trhov. Snaha Spojených štátov odsunúť spoločnosť na starom kontinente na vedľajšiu koľaj pravdepodobne prehĺbi obchodné napätie medzi Washingtonom a Pekingom.

Byť lídrom nestačí

Američania o rizikách plynúcich z nákupu čínskych technológií diskutujú v rámci viacerých platforiem, vrátane rozhovorov v NATO či medzinárodných konferencií.

Zariadenia spoločnosti Huawei sú v Európe rozšírené už dnes, a to v 4G sieťach. Európske vlády však plánujú nákup nových technológií pri zavádzaní piatej generácie mobilných sietí, pri ktorej sa predpokladá potenciál významne ovplyvniť náš každodenný život. Okrem vyššej rýchlosti pripojenia by sieť mala nájsť využitie v takzvanom internete vecí.

Huawei pritom zostáva v technológií 5G lídrom na svetovom trhu.

EÚ v roku 2019: Digitálny trh v Únii porastie, potrápia otázky etiky nových technológií

Smernica o copyrighte, zlepšovanie kyberbezpečnostných štandardov, rozvoj 5G sietí, či nepravdepodobné zavedenie celoeurópskej digitálnej dane: Únia chce v novom roku dokončiť zjednotenie digitálneho trhu. Diskusiám o budúcnosti technologického vývoja budú ale dominovať otázky etiky.

Obavy z narušenia bezpečnosti však Washington už do veľkej miery prinútili odstaviť Huawei od dodávok pre americkú vládu a jej dodávateľov. Bezpečnostné riziko Američania vidia aj v akvizícií čínskych zariadení európskymi spojencami.

„Spolupráca s nedôveryhodným dodávateľom, ako je Huawei alebo ZTE, bude mať nepriaznivé dôsledky pre vašu národnú bezpečnosť. Keďže sme (Spojené štáty, pozn. red.) vojenskými spojencami takmer všetkých členov Európskej únie, ohrozená bude aj naša národná bezpečnosť,“ povedal nemenovaný funkcionár.

Okrem Číňanov hrá na trhu s 5G technológiami dôležitú úlohu aj švédsky Ericsson, fínska Nokia či americký Qualcomm.

Huawei k špionáži viaže čínska legislatíva

Americké obavy zo spravodajskej úlohy Huawei alebo ZTE, podľa amerického predstaviteľa, vyvierajú z charakteru čínskeho režimu, série čínskych zákonov schválených v roku 2017 a protiteroristickej legislatívy.

Čínsky zákon o národnom spravodajstve podľa Američanov nariaďuje jednotlivcom aj spoločnostiam napomáhať čínskemu spravodajstvu v zbere informácií pri zachovaní utajenia podstaty tejto práce. Priame dôkazy o špionáži známe nie sú.

„Huawei a ZTE operujú zo štátu s režimom jednej strany, v ktorom jednoducho nie sú schopní odolávať tlaku Pekingu,“ pokračoval americký zástupca.

Slabé miesta Američania objavili v starších sieťach vybudovaných spoločnosťou Huawei v Spojenom kráľovstve. Tieto siete zostávajú rizikové aj napriek ich monitoringu britským spravodajstvom.

Od Nového Zélandu po Česko

Američania však nie sú jediní, kto je aktivitami čínskych spoločností znepokojení. Z trhu 5G sietí už Huawei vytlačili okrem Spojených štátov aj Austrália a Nový Zéland. Intenzívne sa o tomto kroku rokuje v Berlíne či Varšave.

V susednom Česku zase vláda vylúčila Huawei z výberového konania na budovanie daňového portálu. Používanie softvérov a hardvérov od Huawei a ZTE označil Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť za bezpečnostnú hrozbu.

Koncom januára pred problémom varoval podpredseda Európskej komisie pre spoločný digitálny trh Andrus Ansip, ktorý uviedol, že pred spoločnosťami ako Huawei by sa mali mať na pozore aj „obyčajní ľudia.“

Ústretovejší postoj zaujalo Francúzsko. „Možno nemáme všetky informácie, ktorými disponujú Spojenými štáty, a preto sa riadime tými, ktoré k dispozícií máme. Zatiaľ sme sa rozhodli nezakázať pôsobenie spoločnosti Huawei vo Francúzsku,“ povedal k veci francúzsky predstaviteľ.

Macronov kabinet však do parlamentu predložil zákon, ktorý by mal zväčšiť právomoc vlády pri kontrole nových 5G sietí.

Slovensku chýbajú dôkazy

Na rozdiel svojich európskych partnerov, Slovensko Huawei za bezpečnostnú hrozbu nepovažuje. Premiér Peter Pellegrini uviedol, že chýbajú dôkazy.

„Nemáme nijaké oficiálne informácie od spravodajských služieb, ktoré by Huawei identifikovali ako bezpečnostnú hrozbu,“ povedal Pellegrini. Jedným dychom dodal, že pokiaľ chcú západné krajiny viesť diskusiu o kyberbezpečnosti, mali by hovoriť o všetkých spoločnostiach pôsobiacich na trhu, nielen o jednej z nich. Rovnako uviedol, že je potrbné baviť sa aj o rôznych krajinách, ktoré technológie dodávajú a ich záujimoch.

Slovenská informačná služba, Národný bezpečnostný úrad, Jednotka pre riešenie počítačových incidentov (CSIRT) ani žiadna iná autorita slovenskej bezpečnostnej komunity Huawei vo svojich správach, podľa informácií Denníka N, nezmieňuje.

„Politici by mali byť opatrní, aby sa nestali nástrojom v obchodnej vojne medzi konkurentmi. Nemali by sme robiť unáhlené rozhodnutia,“ dodal Pellegrini.