Americký nápad na vybudovanie národnej 5G siete považujú v Európe za pomýlený

Tak ako v Európe, 5G siete nie sú komerčne dostupné ani v Spojených štátoch. [Flickr]

Európsky telekomunikačný regulátor varuje, že americký návrh pre 5G siete by mohol skončiť katastrofou.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje podľa nedávno zverejnených informácií vybudovať vládou financovanú infraštruktúru pre siete piatej generácie (5G), a to už v najbližších troch rokoch. Jej úlohou má byť údajne minimalizovanie bezpečnostných rizík, ktoré Spojené štáty ohrozujú z Číny. Informoval o tom americký spravodajský web Axios.

Prezentácia amerického Národného bezpečnostného inštitútu, ktorú mal Axios k dispozícii, obsahuje aj plány na „preskočenie globálnych konkurentov” a vytváranie nových partnerstiev so „spojencami“ pri rozvoji 5G sietí v rozvojových krajinách. Cieľom by mala byť „ochrana“ týchto krajín pre čínskymi technologickými gigantami, akými sú napríklad spoločnosť Huawei.

Washington sa voči informácií ohradil a tvrdí, že memo národnej inštitúcie je staré. Agentúra Reuters však pravosť dokumentu overila a potvrdila. Podľa hovorkyne Bieleho domu Sarah Huckabeeovej ide o „prvotné etapy diskusie a doteraz nedošlo k žiadnemu rozhodnutiu okrem toho, že potrebujeme bezpečnú sieť“.

Sieť 5G: V každom členskom štáte pokrytie aspoň v jednom meste

Únia sa zaviazala vytvoriť do roku 2020 zo sietí piatej generácie ďalší úspešný európsky projekt.

Tak ako v Európe, 5G siete nie sú komerčne dostupné ani v Spojených štátoch. Únia aj Američania sa v tejto sfére o prvenstvo pretekajú s Čínou, Japonskom aj Južnou Kóreou.

Európskych regulátor: Americký plán je nerealistický

Podľa predsedu Orgánu európskych regulátorov pre elektronické komunikácie (BEREC) Johannesa Gungla je americký plán nerealistický. Upozorňuje, že podobné kroky by v prípade vládnej podpory národných sietí na úkor konkurenčných súkromných telekomunikačných operátorov mohli viesť k cenovej vojne.

Gunglov americký náprotivok, predseda Federálnej komisie pre komunikáciu Ajit Pai, začiatkom týždňa oznámil, že sa postaví proti plánu znárodnenej 5G siete. Pai tvrdí, že za infraštruktúru by mali platiť telekomunikačné spoločnosti a nie vláda. Tá by mala umožniť, aby spektrum bezdrôtových vĺn, ktoré si budovanie novej siete vyžaduje, bolo pre komerčné účely dostupnejšie.

https://twitter.com/DSMeu/status/958377327607599105

Šéf BERECU hovorí, že podobný cieľ by mala mať aj Európska únia. Podľa neho musí vytvoriť „pozitívne prostredie pre investície v 5G sieťach a vynaložiť všetko úsilie na to, aby bola (Únia) pri umiestňovaní 5G sietí v popredí“.

Európska komisia chce, aby boli siete piatej generácie dostupné už v roku 2020. Odhaduje pritom, že na ich vybudovanie sa využije približne 56 miliárd eur. Ministri telekomunikácií Európskej únie sa v decembri minulého roka dohodli na svojom vlastnom cieli. Chcú, aby do roku 2020 malo 5G sieť k dispozícii aspoň jedno mesto v každom členskom štáte. Celá Únia by sa následne mala novou technológiou pokryť do roku 2025.

Ministri telekomunikácií chcú v Únii 5G siete o päť rokov neskôr ako Komisia

Ministri členských štátov tiež odmietli návrh na reformu pravidiel predaja rádiového frekvenčného spektra.

Sieťová neutralita vs. 5G

Johannes Gungl v rozhovore pre EURACTIV kritizoval aj americký návrh z minulého mesiaca, na základe ktorého sa rušia pravidlá neutrality siete. Tie bránia poskytovateľom internetových služieb spomaliť, blokovať alebo účtovať vyššie sadzby za určitú prevádzku internetu. Táto zásada tiež ukladá vládam povinnosť preverovať poskytovateľov internetových služieb, či princípy sieťovej neutrality dodržiavajú.

Gungl označil zrušenie neutrality siete v Spojených štátoch za „krok späť“ a uviedol, že európske právne predpisy sú stabilnejšie, pretože ich nemožno zrušiť rozhodnutím agentúry tak, ako tomu bolo v americkom prípade.

Sieťová neutralita bola v Únii odsúhlasená ešte v roku 2015. Správu o účinkoch tejto legislatívy uverejní Európska komisia na jar budúceho roka. Až na jej základe by mohla európska exekutíva predpisy pozmeniť. Orgán európskych regulátorov pre elektronické komunikácie však neočakáva, že by sa mohli meniť ich základné princípy. „Pokiaľ ide o 5G siete, je možné, že sa pravidlá (sieťovej neutrality) jemne doladia,“ podotkol Gungl.

EÚ v roku 2018: Jednotný digitálny trh

Až 360 miliónov Európanov na prácu, štúdium, nakupovanie alebo kontaktovanie ľudí denne využíva internet. Dokončenie Jednotného digitálneho trhu ostáva preto pre Európsku úniu jednou z najhorúcejších priorít.