Bude mať euro svoju digitálnu formu? Rozhodne sa v apríli

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Už na jar, s najväčšou pravdepodobnosťou v apríli, Európska centrálna banka rozhodne, či pokročí v prípravných prácach na zavedenie digitálneho eura. Ide o zložitý projekt, ktorý by umožňoval platby, no zároveň by mohol otriasť základmi finančného systému v Únii.

Keď Facebook v lete 2019 predstavil svoju vlastnú digitálnu menu pod názvom Libra (dnes nazývaná Diem), bol to budíček aj pre bankárov a vlády po celom svete. Regulačné orgány tento krok vnímali ako hrozbu. Americká firma by totiž mohla pomocou vlastnej peňažnej formy, viazanej na suverénne meny, osloviť svojich 2,7 miliardy používateľov.

Niektoré vlády, vrátane Švédska či Číny, už na vývoji svojich digitálnych mien pracujú. Viacerí o možnosti uvažujú.

Digidane aj digieuro, pravdivý online obsah či biometria: Čo čaká európsky digitálny trh v roku 2021?

Internet už nie je len nástrojom komunikácie, či podnikania, ale aj priestorom, v ktorom sa tvorí realita. Európske inštitúcie sa v novom roku pokúsia ešte viac prepojiť európsky digitrh a predstaviť pravidlá, o ktorých sa vo svete zatiaľ len diskutuje.

Európska centrálna banka (ECB) ukončila 12. januára verejné konzultácie, ktoré priniesli rozsiahlu spätnú väzbu s viac ako osem tisíc odpoveďami.

„Dostali sme množstvo podnetov, ktoré momentálne spracúvame,“ uviedla v polovici januára prezidentka ECB, Christine Lagarde. Dodala, že výsledky konzultácie zohľadní napokon záverečná správa, ktorá bude verejne prístupná.

„Až na jar, pravdepodobne v apríli, určíme, či budeme alebo nebudeme pokračovať v prácach,“ dodala.

Zdroje portálu EURACTIV vysvetlili, že po správe sa ECB definitívne rozhodne, či zaháji pilotný projekt na otestovanie životaschopnosti digitálneho eura.

Podpora z Komisie

Projekt má už teraz silných priaznivcov v Európskej komisii. „Myslím si, že potrebujeme digitálne euro,“ povedal skupine novinárov 19. januára viceprezident eurokomisie pre ekonomiku, Valdis Dombrovskis.

Christine Lagarde rovnako verí, že digitálne euro nakoniec uzrie svetlo sveta. „Moje tušenie je, že by sme sa mohli vydať týmto smerom, avšak toto rozhodnutie sa príjme kolektívne,“ uviedla vlani v novembri. Ako viackrát zopakovala, jeho zavedenie nebude znamenať, že sa bankovky a mince vytratia z obehu. Potenciál digitálneho eura je obrovský, podľa Legarde však má aj svoje výzvy.

Nová legislatíva pre kryptomeny: Únia chce vlastnými pravidlami nastaviť celosvetové štandardy

Podľa nových pravidiel by sa mali digitálne meny v Únii začať považovať za peňažné nástroje. Legálny obchod s kryptomenami by sa tak mal zásadne stransparentniť. EÚ zároveň v blockchainovom a kryptoburzovom sektore očakáva viac inovácii.

Digitálne euro by mohlo uľahčiť platby v celej Európe a každému občanovi eurozóny by ponúklo príležitosť vlastniť vkladový účet, ktorý by bol navyše zabezpečený ECB. Centrálna banka by už totiž nepotrebovala zabezpečovať sprostredkovateľskú úlohu, ktorú dnes zohrávajú banky.

Práve táto „výhoda“ sa však ľahko môže stať hlavným rizikom, keďže občania by mohli namiesto svojich štandardných, bežných účtov uprednostňovať držanie svojich úspor v digitálnych eurách. To by následne mohlo viesť k hromadným vkladom a obrovským finančným turbulenciám, najmä, ak by sa na vklady nedohliadalo.

„Ide o dôležitú otázku, ktorú je potrebné vyriešiť bez toho, aby došlo k narušeniu súčasnej finančnej scény alebo k ohrozeniu rozhodnutí v oblasti menovej politiky,“ ozrejmila kritickú úlohu bánk v menovom a finančnom systéme Lagarde.

Zdroje portálu EURACTIV zo Španielskej centrálnej banky však vysvetlili, že skutočný vplyv na bankový sektor bude závisieť od toho, ako prebehne prechod a aká bude konečná podoba digitálneho eura.

Úradníci argumentujú, že aj keď vklady prestanú byť jedným z primárnych zdrojov financovania bánk, otvoria sa nové príležitosti. Banky by si v ekosystéme digitálneho eura čiastočne ponechali svoju úlohu, pretože by im mnoho používateľov dôverovalo pri interakcii s ich „digitálnymi peňaženkami“.

Ďalším nevyriešeným problémom je technológia, ktorá by digitálne euro poháňala. Stále totiž nie je jasné, či by sa použila technológia blockchain, ktorú využívajú najznámejšie kryptomeny, vrátane Bitcoinov.

S technologickou voľbou súvisia aj ďalšie aspekty, vrátane bezpečnosti a ochrany súkromia, či nebezpečenstva prania špinavých peňazí, či financovanie terorizmu. Mnohým výzvam sa ECB venovala aj v správe, zverejnenej vlani v októbri.

Únia skúma plány Facebooku na digitálnu menu

Podľa slovenského ekonóma Juraja Karpiša by mohol regulátor skutočne zásadným spôsobom plány amerického digitálneho giganta obmedziť.

Na riešenie týchto politických, právnych a technických výziev zriadili ECB a Európska komisia 19. januára spoločnú pracovnú skupinu.

Aj keď sa ECB v apríli rozhodne napredovať, Lagarde varovala, že digitálne euro tak skoro očakávať nemožno a proces „bude trvať niekoľko rokov“. Z predchádzajúcich vyhlásení sa dá vyvodiť, že by sa to malo stať realitou do piatich rokov. Externé zdroje však uviedli, že by bolo realistickejšie očakávať zavedenie ešte neskôr, keďže napríklad Čína pracuje na digitálnom juane už viac ako päť rokov a stále je len v pilotnej fáze.