Bukurešť sa stane novým európskym centrom kyberbezpečnosti

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Rumunské hlavné mesto bude hostiť Európske centrum pre kompetencie v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Slovensko záujem neavizovalo, napriek tomu, že nové stredisko vytvorí desiatky pracovných miest, môže pomôcť lokálnym dodávateľom a stane sa aj centrom tvorby európskej kyberpolitiky.

Novovytvorené Európske centrum pre kompetencie v oblasti kybernetickej bezpečnosti (ECCC) nájde svoje sídlo v Bukurešti. Voľba medzi zástupcami európskej dvadsať sedmičky prebehla včera (9. decembra). Zo siedmich prihlásených miest (Brusel, Mníchov, Varšava, Vilnius, Luxemburg, Bukurešť a León) sa do druhého kola prebojovali Brusel a Bukurešť. Rumunské hlavné mesto napokon získalo absolútnu väčšinu hlasov.

ECCC bude spravovať a prerozdeľovať miliardy eur na financovanie výskumných projektov kybernetickej bezpečnosti.

https://twitter.com/romaniaineu/status/1336801063865880577

Zástupcovia vlád členských štátov rozhodovali na základe viacerých kritérií, medzi ktorými bola aj prístupnosť miesta, existencia lokálneho kyberbezpečnostného ekosystému, či geografický balans v rozložení stredísk a centier EÚ. Vzhľadom na to, že Rumunsko, podobne ako Chorvátsko, Cyprus, Bulharsko a Slovensko ešte žiadnu z európskych inštitúcii či agentúr nehostia, mala Bukurešť medzi ostatnými výhodu.

Napriek tomu, že nejde o tradičnú agentúru Európskej únie, ECCC svojmu hostiteľskému mestu prinesie nielen desiatky pracovných miest (podľa odhadov od 30 do 80), ale pomôcť môže aj miestnym dodávateľom zo sektora kybernetickej bezpečnosti. Zároveň sa stane centrom stretnutí tvorcov bezpečnostných politík aj predstaviteľov obranného priemyslu.

S kým o liekovú agentúru súperí Bratislava?

Čo ponúka Bratislava a čo ďalšie európske mestá, ktoré majú ambíciu hostiť Európsku liekovú agentúru, ktorá po brexite opúšťa Londýn?

Rumuni sú na nové centrum pripravení. Vo svojej prihláške potvrdili, že Národné stredisko pre reakciu na kybernetické bezpečnostné incidenty (CERT-RO) sprístupnilo pre prácu so zamestnancami ECCC vyhradený tím. Rumunská špeciálna telekomunikačná služba (STS) má zaručiť konektivitu a bezpečnosť infraštruktúry. Špecializovanú podporu pri sprevádzkovaní centra poskytne aj Bukureštská radnica.

Limitovaná pôsobnosť

Keďže Únia už v oblasti bezpečnosti sietí a informácii má existujúcu agentúru (Európska agentúra pre bezpečnosť sietí a informácií, ENISA), aktivity novovznikajúcej ECCC majú byť  s ENISA komplementárne.

Centrum kompetencií v oblasti kybernetickej bezpečnosti má vylepšiť koordináciu výskumu a inovácií v oblasti kybernetickej bezpečnosti v EÚ. ECCC bude tiež hlavným nástrojom EÚ na združovanie investícií do výskumu, technológie a priemyselného rozvoja v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Okrem centra v Únii vzniká aj sieť národných koordinačných centier v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Národné centrá vďaka nej získajú prístup k technologickým znalostiam v tejto oblasti.

Centrum bude v spolupráci so sieťou pôsobiť ako implementačný mechanizmus finančnej podpory z programov Horizont Európa a Digitálna Európa, ktorá súvisí s kybernetickou bezpečnosťou. Spoločne majú pomôcť zvýšiť konkurencieschopnosť odvetvia kybernetickej bezpečnosti EÚ.

Pôsobiť by podľa dohody členských štátov z marca 2020 malo ECCC od 1. januára 2021 do 31. decembra 2029.

Európska komisia, parlament a Rada, vrátane členských štátov v súčasnosti finalizujú podrobnosti, týkajúce sa riadenia centra. Očakáva sa, že dohodu o zriadení strediska uzatvoria tri strany do konca decembra.