Ceny za bezdrôtový internet klesajú aj na Slovensku, štát dokáže výrazne pomôcť

Investície do telekomunikačnej infraštruktúry majú v dlhodobom horizonte pozitívny vplyv aj na ceny pre používateľov. [Pixabay]

Ceny za využívanie širokopásmového mobilného internetu v Európe od roku 2017 výrazne klesli. Tento trend možno očakávať aj v oblasti mobilných hovorov a smsiek. Od polovice mája totiž začnú platiť cenové stropy v rámci Európskej únie.

Podľa štúdie, ktorú prednedávnom vydala Európska komisia, patria ku krajinám s najlacnejšími mobilnými dátami v Európe Taliansko, Poľsko a Rakúsko. Najdrahšie sú dáta na Cypre a v Českej republike. Slovensko podľa výskumu patrí stále k najdrahším a nasleduje hneď za dvojicou najdrahších.

Najviac, až o 20 percent, klesli ceny za najväčšie balíčky (5 GB a 100 hovorov). Najlacnejšie z nich stáli 7, 08 eur, priemerne sa ich cena pohybovala na úrovni 25,48 eur.

Nastavený trend v znižovaní cien by mohol pokračovať aj ďalej, tvrdia experti. Dôvodom môže byť aj fakt, že ceny hovorov v EÚ budú naprieč Úniou od polovice mája zastropované. Od 15. mája budú Európania za minútu hovoru platiť najviac 19 centov a za jednu textovú sms správu do šesť centov.

Únia zavedie strop pre ceny hovorov a sms správ

Nový Európsky kódex elektronickej komunikácie, v ktorom došlo k politickej dohode, určí nielen to, ako sa bude v Únii telefonovať, či písať sms správy. Svetlo má vniesť aj do spôsobu budovania 5G sietí.

Mobilné širokopásmové pripojenie v Európskej únii je v súčasnosti rovnako drahé alebo dokonca drahšie ako v neeurópskych krajinách, tvrdí rovnaká štúdia.

Špecialisti v telekomunikáciách ani slovenskí operátori ju však nepovažujú za smerodajnú a upozorňujú na mnohé elementy, ktoré nezohľadňovala. Faktom je, že sa za rok, odkedy výskumníci zbierali dáta, sa u nás znižovali ceny, respektíve rozširovali balíčky paušálov.

Nekorektné údaje

Európska štúdia zbierala dáta počas februára 2018 a zahŕňa dáta od dvoch až troch mobilných operátorov z každej krajiny. Na staré údaje, ale aj nesprávne nastavenú metodiku európskej štúdie upozornili aj viaceré slovenské médiá, ktoré sa témou zaoberali.

„Získané údaje nie sú korektné vo viacerých ohľadoch,“ píše v článku pre Živé.sk Filip Maxa.

Aj mobilní operátori na Slovensku jednotne tvrdia, že tento prieskum nereflektuje celý národný trh.

„V marci 2019 je naše portfólio na inej úrovni ako vo februári 2018, najmä pokiaľ ide o objemy dát a ich cenu v paušáloch,“ potvrdzuje aj Michal Korec, hovorca pre služby a financie spoločnosti Telekom Slovensko.

V štúdii podľa Koreca Slovensko do vyššej cenovej hladiny vystrelil najmä ukazovateľ parity kúpnej sily. „Na mobilnom trhu sa ceny paušálov znižujú a v rámci konkurenčného boja neustále existuje tlak na znižovanie cien. Zákazníci majú za rovnakú sumu väčšie balíky dát,“ vysvetľuje Korec.

Aj spoločnosť O2, ktorá do štúdii eurokomisie nebola zaradená, pre EURACTIV.sk potvrdila, že od minulého roka významne navyšovala objem dát vo vybraných paušáloch za nezmenenú cenu. Podobne aj spoločnosť Orange.

„Porovnanie (v štúdii, pozn. red.) neberie do úvahy špeciálne a iné bonusové ponuky, ktoré tiež navyšujú objem dát, čim sa jednotková cena za dáta znižuje,” dopĺňa Alexandra Piskunová, hovorkyňa spoločnosti Orange Slovensko.

Posledné miesta bez internetu na Slovensku sľúbili pokryť operátori

Štát mal na výstavbu sietí vyčlenených 80 miliónov eur. Podľa podpredsedu vlády sa táto suma môže teraz presunúť do ďalších oblastí moderných technológií, vrátane pokrývania neobývaných oblastí, ktorými prechádzajú diaľnice a železnice.

„Sektor telekomunikácií je jednou z mála oblastí v ekonomike Slovenska, v ktorej objemy spotrebovaných služieb kontinuálne rastú pri nezmenených alebo klesajúcich cenách,“ hovorí hovorkyňa spoločnosti O2, Tereza Molnár.

Hoci tento segment patrí pod regulované oblasti, podľa spoločnosti O2 zásadne cenotvorbu ovplyvňuje najmä prirodzený vývoj na trhu a konkurenčné prostredie.

Telekom pripomína aj ďalšie štatistiky, ktoré sledujú koľko zákazník reálne platí za využívané služby a zohľadňujú aj odlišné náklady na fungovanie sietí v rozličných krajinách či cenotvorbu. „Na Slovensku sme v tomto smere pod priemerom EÚ,“ tvrdí hovorca spoločnosti Telekom.

Kde pomôže štát?

Do cien telekomunikačných služieb sa premietajú aj ďalšie faktory na trhu a niektoré z nich dokáže nastaviť, prípadne priaznivo ovplyvniť aj štát. Funkčnosť, spoľahlivosť a celkové investície do telekomunikačnej infraštruktúry majú v dlhodobom horizonte pozitívny vplyv aj na ceny pre používateľov.

Dôležité je zdravé udržiavanie existujúcich sietí, no v čase príchodu 5G sietí je kľúčová aj správna výstavba a nastavovanie tých nových.

Cenám cezhraničných hovorov v Únii europoslanci určili strop

Telefonovanie a SMS-ky do zahraničia v rámci Európskej únie zlacnejú, pripojenie na internet má byť rýchlejšie, sľubuje Európsky parlament.

Na budovanie 5G sietí sa v celej Európskej únii vyčlenilo pásmo 700 MHz (694-790 MHz), ktoré je súčasťou pásma využívaného pozemnou digitálnou televíziou DVB-T. Štáty Únie by mali do polovice roka 2020 vykonať všetky potrebné zmeny v existujúcich terestriálnych prevádzkových povoleniach. Zároveň musia nastaviť podmienky dražby tohto pásma, ktoré si medzi sebou rozdelia najmä operátori.

Napriek tomu, že sa čas kráti, slovenské ministerstvo dopravy stále presne nešpecifikovalo, ako presne bude uvoľnenú sieť dražiť. Poplatky za licencie v súvislosti s aukciami by sa mohli odraziť aj na konečných cenách služieb.