Členské štáty Únie schválili prepojenie mobilných sledovacích aplikácií

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Aplikácie, ktoré sledujú infikovaných a rozširovanie koronavírusu v Európe, budú fungovať aj po prekročení vnútorných hraníc EÚ. Ochrana osobných údajov bude zabezpečená šifrovaním a obmedzené je aj využívanie geolokalizačných údajov.

Krajiny sa s Európskou komisiou dohodli na súbore technických špecifikácií, ktorými sa zaručí bezpečná výmena údajov medzi vnútroštátnymi aplikáciami na sledovanie kontaktov osôb, ktoré boli infikované chorobou Covid-19. Podľa utorňajšej (16. júna) správy eurokomisie sa to týka drvivej väčšiny sledovacích aplikácií, ktoré už existujú alebo sa len majú zaviesť v EÚ.

Po zavedení tohto technického riešenia budú vnútroštátne aplikácie bez problémov fungovať aj v prípade, že ich používatelia cestujú do inej krajiny EÚ, ktorá tiež používa decentralizovaný prístup pre zber údajov o sledovaných osobách.

Ide pritom o ďalší dôležitý krok k interoperabilite mobilných aplikácií sledujúcich šírenie pandémie koronavírusu v čase, keď členské štáty začínajú krátko pred letnými dovolenkami uvoľňovať obmedzenia pre cestovanie do zahraničia.

COVID-19: Na ceste k celoeurópskej mobilnej aplikácii na monitorovanie pohybu osôb

Namiesto vytvárania samostatných aplikácii pre jednotlivé štáty EÚ volajú politici aj expertné skupiny po vytvorení spoločného systému. Ten by kládol dôraz najmä na silnú ochranu osobných údajov.

Význam najmä pred dovolenkami

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton v tejto súvislosti zdôraznil, že pred príchodom dovolenkovej sezóny je dôležité zabezpečiť, aby Európania mohli používať aplikáciu z vlastnej krajiny bez ohľadu na to, kam v EÚ pocestujú. Dodal, že aplikácie na sledovanie kontaktov môžu spomaliť šírenie koronavírusu, zvlášť ak sú súčasťou národných stratégií uvoľňovania obmedzení voľného pohybu.

Zástancom výmeny údajov medzi rôznymi aplikáciami členov EÚ je aj eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidis, podľa ktorej tieto aplikácie upozornia občanov na riziko nákazy a prerušia jej šírenie.

„Vyzývam našich občanov, aby tieto technológie využívali. Pri ich interoperabilite naprieč hranicami EÚ dokážu byť účinné, len ak ich používa dostatočne veľký počet ľudí. Bezpečnosť údajov, základné práva a ochrana súkromia sú pri týchto digitálnych nástrojoch úplnou samozrejmosťou,“ uviedla komisárka.

Zavádzanie mobilných aplikácií v koronakríze je príliš závislé od Silicon Valley, tvrdí päť krajín Únie

O tom, kedy a ako zaviesť aplikácie na sledovanie šírenia pandémie, nerozhodujú demokraticky zvolené vlády, ale technologické giganty, sťažuje sa pätica krajín. Tvrdia, že posledné týždne opäť ukázali, aká zásadná je potreba európskej digitálnej suverenity. Zlú skúsenosť má aj Slovensko.

Komisia spresnila, že mnohé členské štáty EÚ sa rozhodli spustiť mobilné aplikácie ako doplnok k manuálnemu sledovaniu kontaktov pri šírení koronavírusu. Veľká väčšina vnútroštátne schválených aplikácií je založená na tzv. decentralizovanej architektúre, čo znamená, že náhodné identifikátory, ktoré boli v určitom období zistené v okolí používateľov, zostávajú v telefóne, ktorý ich porovná s identifikátormi nahlásenými infikovanými používateľmi.

Interoperabilita umožní, aby sa tieto porovnania vykonávali aj u používateľov, ktorí pricestujú z iných členských štátov, bez toho, aby si museli nainštalovať ďalšie vnútroštátne aplikácie.

Výmena informácií medzi aplikáciami budú prebiehať šifrovaným spôsobom, ktorý zabráni identifikovať danú osobu v súlade s prísnymi usmerneniami EÚ o ochrane osobných údajov. Geolokalizačné údaje sa používať nebudú.