COVID-19: Na ceste k celoeurópskej mobilnej aplikácii na monitorovanie pohybu osôb

Ilustračný obrázok. [EFE-EPA/Valrdin Xhemaj]

Namiesto vytvárania samostatných aplikácii pre jednotlivé štáty EÚ volajú politici aj expertné skupiny po vytvorení spoločného systému. Ten by kládol dôraz najmä na silnú ochranu osobných údajov.

Kým nie je k dispozícii vakcína, testovanie a monitorovanie pohybu nakazených ostávajú dve najzásadnejšie zbrane v boji proti šíreniu COVID-19.

Už niekoľko krajín Európskej únie, medzi nimi aj Slovensko, ohlásilo, že pracujú na vytvorení vlastných mobilných aplikácii, ktoré by monitorovali pohyb osôb. Vďaka údajom od operátorov by napríklad vedeli vysledovať, či sa niektoré osoby stretli s nakazeným.

Napríklad Poľsko sleduje pohyb pozitívne testovaných a aj to, či dodržiavajú karanténu. Írsko by malo svoju aplikáciu spustiť na budúci týždeň a občanov do nej zapojiť na dobrovoľnej báze. V Rakúsku aplikáciu pripravuje tamojší Červený kríž.

Čína zastavila šírenie koronavírusu aj vďaka zberu osobných dát. Môže ísť Únia touto cestou?

Technológia na spracovanie obrovských dát pomocou kamier, sledovaním platieb, či lokalizáciu telefónov prešla v Číne od experimenov k plnému využitiu. Podľa niektorých si to EÚ pre GDPR nemôže dovoliť. Európska legislatíva ale pozná výnimky práve v časoch ohrozenia zdravia.

Európske inštitúcie, ale aj čelní európski politici však vyzývajú na jednotný postup.

Eurokomisia v súčasnosti (do 15. apríla) zbiera od členských krajín nápady pre súbor opatrení (tzv. toolbox) o ochrane osobných údajov a dopadoch na súkromie pri tvorbe aplikácie. Následne vydá súbor rád, ktorých dodržiavanie chce od mája monitorovať. Periodické správy EÚ by mali o opatreniach vychádzať od júna.

Únia za jednotný prístup

Európska komisia ešte minulý týždeň (8. apríla) vyzvala na celoeurópsky prístup k využívaniu mobilných technológií na potlačenie pandémie.

„V kombinácii s vhodnými stratégiami testovania a sledovaním kontaktov môžu byť aplikácie obzvlášť dôležité pri poskytovaní informácií o pohybe vírusu,“ uviedla Komisia v stanovisku.

Anonymizované dáta by mali byť zdieľané so Spoločným výskumným centrom (JRC), ktoré by ich spracovávalo a využívalo na modelovanie. Komisia zároveň tvrdí, že dáta nebude zdieľať s tretími stranami a uchovávať ich má len do konca krízy.

Euroexekutíva odštartovala diskusie o podmienkach zdieľania dát s mobilnými operátormi ešte 23. marca.

Digitálna politika po koronakríze: Dôraz na eZdravie, online vzdelávanie aj elektronickú verejnú správu

Podľa dokumentu, ktorý sa podarilo získať redakcii EURACTIV, by nastavovanie ambicióznych pravidiel v digitálnom sektore Únie mohlo kvôli pandémii meškať. Posúva sa dátum na dokončenie aukcií o frekvencie na 5G siete a pravdepodobne aj plán na reguláciu online platforiem.

Aj Európsky úrad na ochranu dát hovorí, že najlepšou cestou v boji proti pandémii koronavírusu je jednotná európska aplikácia. Tá by mala klásť dôraz najmä na bezpečnosť a ochranu osobných údajov.

Aplikácia by podľa Úradu mala byť aktívna len v čase pandémie, mala by mať limitované a presne určené využitie a zároveň výrazne obmedzený prístup k dátam.

Podpora od politikov

Za jednotnú cestu sa prihovárajú už aj politici. Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas sa už tiež vyslovil za vytvorenie jednotnej aplikácie v rámci Európskej únie. Informoval o tom v utorok (14. apríla) rakúsky denník Kurier.

„Dôležité je, aby sme neskončili pri 27 rozličných aplikáciách a 27 režimoch ochrany osobných údajov, ale aby sme podľa možností postupovali koordinovane,“ povedal Maas pre noviny mediálnej skupiny Funke.

„Týmto spôsobom takisto prispievame k tomu, aby boli rýchlo a natrvalo odstránili obmedzenia v cestovaní a hraničné kontroly v EÚ,“ povedal Maas.

Aplikácia monitorujúca pohyb ľudí nakazených koronavírusom bude podľa Maasa dôležitou súčasťou takzvanej exitovej stratégie – musí však byť dobrovoľná. Maas zdôraznil, že nesmie kopírovať metódy sledovania občanov, aké používajú autoritárske štáty.