Digitálna koalícia zo strednej Európy: Legislatíva o digislužbách musí myslieť na malé podniky

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

V rámci verejnej konzultácie k pripravovanej celoeurópskej legislatíve o digitálnych službách varujú regionálne asociácie pred nadmerným zaťažovaním menších firiem. O tom, čo je na internete prípustné, musí podľa nich rozhodnúť štát, nie firma.

Digitálna koalícia z krajín strednej a východnej Európy, pozostávajúca zo 14 organizácií, sa obrátila na Európsku komisiu. Podľa spoločného vyhlásenia by mala pripravovaná celoeurópska legislatíva o digitálnych službách nájsť rovnováhu medzi digitálnou bezpečnosťou, slobodou toku dát, ako aj vývojom nových služieb. Informovala o tom Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE), ktorá je jednou zo signatárov vyhlásenia.

Konečná podoba právnych predpisov bude mať podľa organizácií z 11 krajín strednej a východnej Európy zásadný vplyv na fungovanie celého digitálneho priestoru EÚ. Musí preto „zaručovať ochranu základných práv“, zdôraznila Digitálna koalícia s tým, že ide o právo na prístup k informáciám a slobode prejavu online.

Stanovisko podpísali zástupcovia Bulharska, Chorvátska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Poľska, Rumunska, Slovenska, Slovinska a Maďarska.

Európska legislatíva o digitálnych službách: Komisia medzi platformami nechce monopoly

EÚ chce ešte tento rok predstaviť nariadenie, ktoré by regulovalo online platformy a vyriešilo by množstvo problémov, týkajúcich sa hospodárskej súťaže na digitálnom trhu. Malo by ísť o najambicióznejší projekt Jednotného digitálneho trhu tohto legislatívneho obdobia.

Zodpovednosť za online obsah

Signatári sa domnievajú, že pripravovaná legislatíva by mala poskytnúť jasný rámec toho, akú veľkú zodpovednosť za online nezákonný obsah má jej sprostredkovateľ.

„Poskytovatelia digitálnych služieb nemôžu byť zaťažení povinnosťou proaktívne analyzovať a potenciálne blokovať všetok obsah zdieľaný prostredníctvom ktorejkoľvek danej služby,“ zdôraznila Digitálna koalícia. Podľa nej je rozhodovanie o tom, čo je alebo nie je na internete prípustné, povinnosťou štátu, a preto by takéto rozhodnutia nemali byť v kompetenciách súkromných podnikateľov.

Ako podotkli organizácie, zákonodarcovia by sa mali podrobne zaoberať dosahom každého nového zákona na malé a stredné podniky.

„Pri navrhovaní zákona musíme pamätať na úlohu a schopnosti malých a stredných podnikov pri rozvoji inovácií,“ uviedli organizácie vo vyhlásení. Ako vysvetlili, menšie spoločnosti vyvíjajú tlak konkurencie na veľké korporácie a sú zárukou rozmanitosti.

Prípravy na najväčšiu európsku legislatívu o digitálnom obsahu a službách sú v plnom prúde

Eurokomisia spustila konzultácie o budúcej regulácii digitálnych platforiem. Ide pri tom o jedny z najdôležitejších pravidiel o online obsahu a zodpovednosti digitálnych služieb. Načasovanie kvôli nepokojom v Spojených štátoch a virtuálnej vojne medzi platformami a politikmi nemôže byť aktuálnejšie.

„Zavedenie novej legislatívy nemusí mať za následok uplatnenie bremena nákladnej právnej služby dostupnej iba pre najväčších hráčov na trhu digitálnych služieb a potenciálneho vylúčenia menších spoločností z tohto samotného trhu, čo by poškodilo ich konkurencieschopnosť,“ myslí si Digitálna koalícia.

Tvrdí tiež, že predpisy by mali byť apolitické. To, či digitálne služby budú úspešné, totiž nemôže závisieť od politického prostredia, uzavreli organizácie.

Fond obnovy a slovenská digitalizácia: Ako podporiť inštitúcie, organizácie a firmy?

Desiatka expertov a združení radí, ako digitalizovať Slovensko financiami z európskeho plánu obnovy. Základom bude dobudovanie infraštruktúry, prepájanie výskumu na vzdelávacích inštitúciách s priemyslom, IT vzdelávanie a menej byrokracie.