Digitálne platformy budú povinné odstrániť nelegálny obsah

Eurokomisárka Věra Jourová. [TASR/AP Photo/Francisco Seco]

Zákon o digitálnych službách (DSA), ktorý 2. decembra predloží Európska komisia, má obsahovať aj povinnosť digitálnych platforiem odstraňovať nelegálny obsah. Ak to neurobia, budú im hroziť vysoké pokuty.

Komisia však chce zároveň tvrdo regulovať len nelegálny obsah. Niektoré krajiny, napríklad Francúzsko, žiadali európske pravidlá aj pre takzvaný „škodlivý obsah“, ako sú rôzne dezinformácie.

Ako majú sankcie fungovať?

Platformy hosťujúce obsah nahrávaný tretími stranami zaň nebudú právne zodpovedné – v platnosti tak zostávajú ustanovenia Smernice o elektronickom obchode z roku 2000. Ak sa však o takomto obsahu dozvedia, budú mať povinnosť ho odstrániť, alebo zneprístupniť.

Ak to opakovane neurobia, hrozia im vysoké pokuty, prípadne iné sankcie.

Digitálne platformy, na ktoré sa budú nové pravidlá vzťahovať, má legislatíva určiť pomocou objektívnych kritérií.

Akého obsahu sa pravidlá týkajú?

Komisia chce rozlišovať medzi nelegálnym a škodlivým obsahom. V prvom prípade budú mať platformy povinnosť ho odstrániť. Pri škodlivom obsahu – ako napríklad zdravotnícke dezinformácie – nové prísne pravidlá neplánuje.

Legislatíva o digitálnych službách: V4 chce rozlišovať medzi nelegálnym a škodlivým obsahom na internete

Maďari chcú „cenzúru svojich občanov“ na internete kontrolovať sami. Slováci by privítali databázu online politickej reklamy. Česi sa obávajú nahrávacích filtrov platforiem a Poliaci aj profitu techgigantov z podnecovania agresie.

Komisárka Jourová počas nedávneho videohovoru so šéfom Twitteru Jackom Dorseym zdôraznila, že pre Komisiu je prioritou zachovanie slobody slova. Na šírenie dezinformácií a škodlivého obsahu chce preto reagovať jeho vyvracaním a zverejňovaním informácií o spôsoboch šírenia, nie zákazmi.

Na potrebe rozlišovať nelegálny a škodlivý online obsah sa zhodli aj experti a politici z krajín V4. Naopak, francúzska vláda presadzuje tvrdší postup aj proti škodlivému obsahu, ako je šírenie nenávisti.

Veľké technologické firmy nesúhlasia s tvrdšími pravidlami pre škodlivý obsah. Poukazujú na viaceré vlastné iniciatívy, ktoré majú tento problém riešiť.

Technologické giganty: Európska legislatíva o digislužbách by sa mala vyhnúť pravidlám o „škodlivom" obsahu

Nové európske opatrenia, ktoré majú regulovať web, by sa mali v prvom rade vyhnúť takým pravidlám, ktoré by online obsah označovali za „škodlivý“ a namiesto toho hovoriť o „nelegálnom“ obsahu, tvrdí združenie, zastupujúce najväčšie online platformy.

Francúzsky tlak

Francúzsko zosilnilo tlak na reguláciu nenávistných prejavov najmä po poslednej vlne teroristických útokov. Potrebu „silnej regulácie týchto sietí“ (sociálne médiá) zdôraznil aj premiér Jean Castex na svojej prvej návšteve Bruselu v polovici októbra.

Ak by európske pravidlá nešli podľa Paríža dosť ďaleko, Francúzsko príjme vlastný prísnejší režim. Môže byť súčasťou zákona o boji proti radikálnemu islamu, ktorý francúzska vláda predloží 9. decembra, týždeň po zverejnení návrhu európskeho DSA.