Estónsko začína na pracoviskách testovať digitálny imunitný pas

Skenovanie QR kódu. [Pixabay]

Estónsko začalo testovať jeden z prvých digitálnych imunitných pasov na svete. Jeho jasným cieľom je zabezpečiť bezpečný návrat zamestnancov do práce po zjemnení opatrení, súvisiacich s prebiehajúcou pandémiou.

Digitálny imunitný pas zbiera rozličné zdravotné údaje, podľa ktorých vyhodnotí, či je konkrétna osoba imúnna voči novej nákaze koronavírusom. Navyše umožňuje ľuďom zdieľať ich imunitný stav s treťou stranou, napríklad so zamestnávateľom, pomocou dočasného QR kódu. Ten je generovaný až po digitálnej autentifikácii.

„Cieľom pasu digitálnej imunity je zmierniť obavy a stimulovať spoločnosti na celom svete, aby pokračovali vo svojom živote uprostred pandémie,“ povedal Taavet Hinrikus, zakladateľ spoločnosti Transferwise a člen mimovládnej organizácie Back to Work, ktorá pas vydáva. Na vývoji sa podieľa aj známy estónsky start-up Bolt.

Estónsky boj proti ruským agentom: Najmenšia krajina Východného krídla NATO odsúdila najviac špiónov

Krajina s 1,3 miliónmi obyvateľov odsúdila za uplynulú dekádu viac ruských špiónov, ako ktorýkoľvek iný štát Severoatlantickej aliancie alebo Európskej únie. Experti tvrdia, že je to vďaka politickej reflexii závažnosti hrozieb a verejného záujmu.

Mnoho krajín a firiem sa s v súčasnosti ponáhľa vyvíjať aplikácie na sledovanie kontaktov s nakazenými, či ich pohybe. Ani digitálny imunitný pas z Estónska nie je jediným svojho druhu. Podľa technologického časopisu Quartz majú aplikácie spoločných menovateľov. Jednak kontrolujú, či sa osoba v minulosti stretla s vírusom a či jej imunitný systém zodpovedajúcim spôsobom reagoval produkciou protilátok. Okrem toho preveria, či osoba nemá aktívnu infekciu. Ak je test na protilátky pozitívny, osoba získa imunitný pas.

Skúšky v hoteloch a potravinách

Okrem podnikateľov v oblasti technológií zahŕňa program Back to Work aj miestnych lekárov, odborníkov na verejné zdravie a štátnych úradníkov. Sieť hotelov Radisson a potravinárski producenti PRFoods patria medzi prvé spoločnosti, ktoré cestovný pas začali testovať.

„Hľadáme každé riešenie, ktoré možní návrat našich zamestnancov späť do práce a aby sme klientov opäť privítali v našich hoteloch,” uviedol Kaido Ojaperv, generálny riaditeľ Radisson Blu Sky Hotel v Tallinne.

Estónsko, ktoré doteraz (20. mája) zaznamenalo 64 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 a 1 791 obyvateľov sa nakazilo, začalo tento mesiac zmierňovať opatrenia. Minulý týždeň otvorilo spoločne s Litvou a Lotyšskom prvú zv. „cestovnú bublinu“ v rámci Európskej únie.