Eurokomisia sa zaujíma o prerušenú aukciu na slovenské 5G siete

Veža na prenos 5G v Austrálii. [EPA-EFE/Mick Tsikas]

Európskej komisii nie je jasné, prečo slovenské úrady v júni pozastavili poslednú fázu pri prerozdeľovaní frekvencií na budúcu 5G sieť. Od mája pritom na účte regulačného úradu čakajú miliónové zábezpeky operátorov, ktorí o frekvencie chceli súťažiť.

Podobne ako iné krajiny Európskej únie, aj Slovensko sa ešte v roku 2016 zaviazalo, že do konca roka pripraví podmienky na to, aby mohlo začať s výstavbou vysokorýchlostných sietí piatej generácie. Poslednou fázou v prípravách mala byť súťaž o konkrétne frekvencie na vyčlenených pásmach.

Hoci dve aukcie, najprv na frekvenčné bloky z frekvenčných pásiem 700 MHz a 900 MHz a následne bloky z pásma 1800 MHz, odštartovali zasielaním ponúk v apríli, v júni ich Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb zastavil.

V oficiálnom stanovisku 24. júna oznámil, že rozhodnutie „je výsledkom (jemu) oznámených informácií, ktoré majú potenciál ohroziť účel predmetného výberového konania”. Keďže výberové konanie nebolo právoplatne ukončené, regulačný úrad uviedol, že ďalšie informácie poskytnúť nemôže.

Dôvody nie sú známe

O konkrétne dôvody sa preto podľa informácii denníka SME začala zaujímať aj Európska komisia. Pozastavenie akukcie môže mať totiž potenciál porušenia povinností, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo. Regulačnému úradu zaslala európska exekutíva oficiálny list, pričom na odpoveď počká mesiac. Pre denník SME to potvrdil hovorca Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Roman Vavro.

O dôvodoch zastavenia aukcie špekulovala verejnosť, operátori, aj zákonodarcovia. Skloňovali sa možnosti, že by za rozhodnutím mohla byť otázka bezpečnosti alebo odlišné predstavy novej vlády o nastavení multimilionovej súťaže.

Spomínala sa dokonca aj možnosť, že by Matovičova vláda mohla mať záujem o vybudovanie novej inštitúcie, akéhosi štátneho operátora, ktorý by mohol siete budovať z verejných financií. Ako je zrejmé z návrhu Národného plánu širokopásmového pripojenia, ktorý pripravil nový rezort investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, vytvorenie štátneho operátora neodporúča Slovensku ani eurokomisia, a pre Slovensko by bol až poslednou možnosťou v prípade zlyhania trhu.

Remišovej rezort neodporúča štátneho operátora, budúcnosť vidí v optike

Ministerstvá a dotknuté subjekty začali s pripomienkovaním strategického dokumentu, ktorý môže ovplyvniť budovanie širokopásmových sietí na Slovensku. S dopytom po masívnej digitalizácii v EÚ tak bude moderná sieť tvoriť aj základ budúceho hospodárstva.

Nákladná súťaž

Účasť na aukcii o frekvencie, vyhradené pre 5G siete, nie je pre účastníkov lacná. Vyvolávacie ceny boli nastavené od 550 tisíc do 16 miliónov eur za konkrétne spektrum frekvencií v troch blokoch.

Zábezpeku, ktorá bola akousi vstupenkou do aukcie, vo výške 50 percent z vyvolávacej ceny aukčného bloku, museli záujemcovia zaslať so svojou ponukou „pred uplynutím lehoty určenej na predloženie ponuky do výberového konania”, teda do 25. mája.

V niektorých blokoch zábezpeka dosahovala až osem miliónov eur, pričom firmy mohli súťažiť o viac blokov súčasne a zároveň mohlo mať o konkrétny blok záujem viacero spoločností. Na účte regulátora tak už vyše dvoch mesiacov – a v čase krízy – čakajú multimiliónové zábezpeky súkromných firiem.

Slovenskí operátori začínajú súťažiť o frekvencie na 5G siete

Do 25. mája majú záujemcovia predložiť svoje ponuky na zakúpenie frekvencií. Dovtedy musia tiež uhradiť peňažné zábezpeky, ktoré dosahujú milióny eur. Jediným hodnotiacim kritériom v aukcii bude výška ponuky.

Kedy a či sa aukcia znovu otvorí, alebo či bude súťaž úplne zrušená a regulačný úrad bude po mesiacoch konzultácii nútený nastavovať nové podmienky súťaže, zatiaľ nie je jasné. Podľa neoficiálnych informácii by to však malo byť už po letných prázdninách.